Spectacol între Real și Napoli / Revenire superbă pentru Inter / Arsenal face show cu Lens

Flashscore vă prezintă rezultatele înregistrate miercuri seară în etapa a 5-a din grupele UEFA Champions League.

Șase partide au început de la orele 22:00.

Real Madrid - Napoli 4-2

Simeone i-a dus pe italieni în avantaj pe Santiago Bernabeu în minutul 10.

Imediat cum au repus de la centru, madrilenii au avut o reacție absolut splendidă, Rodrygo aducând egalarea.

Destul de discret în joc până în minutul 22, Jude Bellingham a dus-o în avantaj pe Real, în urma unei faze frumoase construită de elevii lui Ancelotti.

La doar 2 minute de la startul reprizei secunde, Frank Anguissa l-a învins pe Lunin cu un șut puternic din unghi și a restabilit egalitatea.

Cu 5 minute înainte de fluierul final, tânărul Nicolas Paz i-a adus din nou pe galactici în avantaj, în vreme ce Joselu a punctat pentru 4-2 în prelungiri, stabilind scorul final.

Real Madrid și-a asigurat calificarea în optimi, în vreme ce Napoli trebuie să aștepte până în ultima etapă, când va întâlni Braga.

Grupa C
Grupa CFlashscore

Braga - Union Berlin 1-1

Deschiderea de scor a venit în finalul primei părți, în condițiile în care portughezii au evoluat în 10 oameni încă din minutul 30, după eliminarea lui Niakate. Gosens a înscris pentru Berlin.

În startul reprizei secunde, Braga, deși în 10 oameni, a reușit egalarea prin Alvaro Djalo.

Ultima etapă de săptămâna viitoare va stabili și care dintre cele două formații va merge în Europa League.

Arsenal - Lens 6-0

La mai puțin de un sfert de oră de la fluierul de start, tunarii au intrat în avantaj după golul înscris de Kai Havertz.

Gabriel Jesus și Saka și-au trecut și ei numele pe lista marcatorilor la distanță de 3 minute.

Tot în prima parte a jocului, Gabriel Martinelli a făcut 4-0.

În prelungirile primei reprize, Martin Odegaard a înscris și el.

În partea secundă s-a mai înscris un gol. În minutele de final, Arsenal a beneficiat de o lovitură de pedeapsă transformată de Jorginho.

Victoria categorică i-a asigurat totodată formației lui Arteta prezența în faza optimilor de finală.

Grupa B
Grupa BFlashscore

Benfica - Inter Milano 3-3

Joao Mario a deschis scorul pentru portughezi în minutul 5 al întâlnirii, contorizând astfel și prima sa reușită în Europa din acest sezon.

În scurt timp, Benfica a făcut 2-0, marcator fiind același Joao Mario.

Un adevărat șoc pentru nerazzurri avea să vină în minutul 34, când Joao Mario a reușit hattrick-ul.

În repriza a doua, Marko Arnautovic a redus din diferență, fiind nevoie de intervenția VAR pentru validarea golului.

Vizibil mult mai montați în această parte secundă a întâlnirii, Davide Frattesi a punctat pentru trupa lui Inzaghi.

Cu 20 de minute înainte de finalul timpului regulamentar, Alexis Sanchez a adus egalarea pentru Inter, în urma unui penalty obținut de Marcus Thuram.

În finalul partidei, Antonio Silva a fost eliminat, iar Benfica a rămas în 10 oameni.

Alături de Sociedad, Inter merge mai departe în optimi.

Grupa D
Grupa DFlashscore

Real Sociedad - Salzburg 0-0

Calificată alături de Inter în faza optimilor, Sociedad a înregistrat doar o remiză albă acasă cu Salzburg. De partea cealaltă, austriecii pornesc cu prima șansă să continue în Europa League, întâlnind Benfica în ultima rundă. Portughezii au însă nevoie de o victorie la scor pentru a-i depăși pe cei de la Salzburg.

Bayern Munchen - Copenhaga 0-0

Deja câștigătoare a grupei, Bayern nu a forțat victoria pe Allianz Arena în fața celor de la Copenhaga. De partea cealaltă, danezii sunt pe locul 2, peste Galatasaray și United, totul urmând să se decidă în ultima etapă.