Final dramatic în Bundesliga! Borussia Dortmund și Bayern Munchen au terminat la egalitate de puncte

Dortmund avea nevoie de victorie
Dortmund avea nevoie de victorieProfimedia
Înaintea ultimei etape, Borussia Dortmund era lider, cu două puncte în fața multiplei campioane, Bayern Munchen.

Pentru a fi sigură de titlu, Dortmund trebuia să se impună în fața lui Mainz, iar rezultatul lui Bayern Munchen nu mai conta. Chiar dacă a reușit doar un rezultat de egalitate, Dortmund a fost la doar câteva minute distanță de a cuceri titlul, însă datorită lui Koln, care a egalat-o pe Bayern în minutul 82. Bavarezii au reușit să se impună în cele din urmă grație golului marcat de Musiala în minutul 89.

Astfel, Bayern continuă hegemonia din Bundesliga și își adjudecă al 11-lea titlu consecutiv.

Clasament final Bundesliga
Clasament final BundesligaFlashscore

Criteriul de departajare este cel al meciurilor direct, astfel că Bayern este campioană. Bavarezii s-au impus cu 4-2 pe teren propriu, în timp ce partida de la Dortmund s-a terminat la egalitate, 2-2.

Dortmund - Mainz 2-2

Note jucători
Note jucătoriFlashscore

Min 90+6 - Sule egalează, dar nu este suficient pentru Dortmund.

Min 90+3 - GOL ANULAT Dortmund! Reușita lui Haller a fost anulată pentru offside.

Min 69 - Guerreiro reaprinde speranțele lui Dortmund.

Min 24 - Mainz își majorează avantajul și Dortmund este tot mai departe titlu. Golul a fost marcat de Onisiwo, care a înscris cu o lovitură de cap în urma unei centrări din stânga.

Min 19 - Dortmund ratează penalty prin Haller.

Min 15 - Andreas Hanche-Olsen deschide scorul pentru Mainz și îngreunează misiunea lui Dortmund.

Echipele de startFlashscore

Koln - Bayern Munchen 1-2

Min 89 - Musiala, intrat de doar patru minute pe teren, a reușit să o readucă pe Bayern în avantaj. Golul marcat de Musiala poate decide titlul.

Min 81 - Ljubicic înscrie din penalty și trimite titlul, cel puțin pentru moment, la Dortmund.

Min 45 - Gol anulat Bayern. Reușita lui Leroy Sane a fost anulată pentru un henț.

Min 9 - Kingsley Coman deschide scorul cu un șut bine plasat. La aceste scoruri, Bayern revine pe primul loc.