Dortmund îl laudă pe "marele" Jadon Sancho, care a adus victoria în meciul cu Bremen

Jadon Sancho (2R), mijlocașul lui Dortmund, trage și înscrie
Jadon Sancho (2R), mijlocașul lui Dortmund, trage și înscrieAFP
Antrenorul și directorul sportiv al Borussiei Dortmund l-au lăudat pe Jadon Sancho (23 de ani), după ce golul marcat de extrema engleză a asigurat victoria cu 2-1 pe terenul lui Werder Bremen, sâmbătă.

Victoria, care a menținut-o pe Dortmund pe locul patru și pe drumul spre Liga Campionilor în sezonul următor, a fost stabilită de primul gol al lui Sancho de la revenirea de la Manchester United sub formă de împrumut în ianuarie.

Sancho a driblat de pe flancul stâng înainte de a înscrie după o acțiune solitară caracteristică care amintește de vârful său la Dortmund în urmă cu trei ani.

"Puteți vedea, desigur, ce fotbalist grozav este", a declarat directorul sportiv al lui Dortmund, Sebastian Kehl, despre Sancho.

Golul a dus Dortmund la 2-0, dar oaspeții l-au pierdut pe Marcel Sabitzer pentru un cartonaș roșu direct la scurt timp după aceea și au rezistat o repriză pentru a-și asigura victoria cu 2-1.

A fost primul său gol în opt meciuri de la revenirea în echipă - și primul său gol în culorile lui Dortmund în 1.031 de zile, din mai 2021.

Kehl, care a jucat un rol cheie în aducerea lui Sancho înapoi la club sub formă de împrumut până în vară, a declarat că jucătorul de 23 ani a fost "recompensat" pentru munca sa grea.

"Puteți vedea cum poate face diferența, mai ales în situații de unu la unu".

Înainte de partida de sâmbătă, Sancho dăduse două pase de gol de la revenirea în echipă în ianuarie.

"Toată lumea este fericită pentru Jadon, pentru că au văzut cât de mult muncește și cât de dispus este să ajute echipa.

"Golurile ajută. A mai avut unul sau două pase de gol înainte, dar acest gol îl va ajuta și îi va da un impuls."

Sancho a jucat puțin în acest sezon după ce s-a certat cu managerul lui United, Erik ten Hag, care nu i-a permis să se antreneze cu prima echipă.

Antrenorul lui Dortmund, Edin Terzic, care a asigurat interimatul atunci când galben-negrii au câștigat Cupa Germaniei în 2021 grație celor două goluri marcate de Sancho, l-a lăudat pe englez.

"Este un exemplu și sperăm că poate continua așa.

"Nu se limitează la a marca un gol - a fost întreaga sa performanță.

"Știm că nu este sută la sută pregătit, nu are cum să fie (după o pauză lungă). Dar îl vom aduce acolo".

Kehl a comparat revenirea lui Sancho cu cea a unui jucător care se întoarce după o accidentare și a spus că Dortmund va avea nevoie de extremă în manșa secundă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor de miercuri, acasă la PSV Eindhoven.

"Nu trebuie să uitați că nu a jucat mult timp. Este ca atunci când un jucător are o accidentare la ligamentele încrucișate și este plecat pentru o lungă perioadă de timp”.

Dortmund a remizat 1-1 în prima manșă din Olanda și are nevoie de o victorie pentru a-și asigura calificarea în sferturile de finală.