Jadon Sancho spune că pasa de gol la revenirea la Dortmund "a fost menită să fie”

Sancho i-a dat o pasă de gol lui Marco Reus la doar 20 de minute după ce a intrat de pe bancăAFP
Jadon Sancho a declarat că "așa a fost să fie" după ce a creat un gol în victoria Borussiei Dortmund cu 3-0 la Darmstadt, sâmbătă, în primul său meci de la revenirea la club sub formă de împrumut de la Manchester United.

Sancho a revenit la Dortmund la începutul acestei săptămâni, sub formă de împrumut pe șase luni, după o perioadă dezamăgitoare la United, în urma căreia a fost dat afară de managerul Erik ten Hag.

Dar internaționalul englez a pasat decisiv pentru Marco Reus la numai 20 de minute după ce a intrat de pe bancă.

Dortmund se menținea în avantaj cu 1-0 datorită unui gol marcat devreme de Julian Brandt împotriva ultimei clasate din Bundesliga, Darmstadt, când Sancho l-a găsit pe Reus, care a înscris din apropiere.

"Simt că așa a fost menit să fie, să mă întorc și să îl văd din nou pe Marco", a declarat Sancho, 23 de ani, pentru Sky Germania.

"Este un mare prieten al meu... Mă bucur că i-am facilitat golul astăzi".

Youssoufa Moukoko a adăugat un al treilea gol în prelungiri.

Sancho a spus că "s-a simțit ca acasă" după ce s-a întors la Dortmund.

A fost al nouălea assist al lui Sancho pentru Reus și al 64-lea în total pentru Dortmund.

Sancho a semnat pentru prima dată pentru Dortmund la vârsta de 17 ani în 2017 și a petrecut patru ani la club, câștigând Cupa Germaniei în 2021 înainte de a se transfera la United pentru 73 de milioane de lire sterline.

Sancho a fost dat la o parte la United pentru cea mai mare parte a sezonului după ce a fost implicat într-o ceartă publică cu Ten Hag și nu a jucat din august.

"Doar pentru a fi din nou fericit, pentru a fi pe teren și pentru a ajuta echipa", a spus Sancho când a fost întrebat care au fost obiectivele sale la Dortmund.

Reus a spus: "(El este) pur și simplu un jucător care face diferența... în fiecare meci este bun pentru un gol sau o pasă de gol.

"Îmi place... Incredibil să joc cu el și mă bucur că s-a întors la noi.

Jucătorii lui Dortmund sărbătoresc golul lui Reus
Jucătorii lui Dortmund sărbătoresc golul lui ReusAFP

"Nu a mai jucat de șapte sau opt luni, pasa decisivă îi va da încredere în sine".

Antrenorul lui Dortmund, Edin Terzic, care a fost manager interimar în ultimul sezon al primului sezon al lui Sancho la clubul german, a declarat: "Suntem cu toții fericiți pentru Jadon.

"Ceea ce nu putem uita este că vorbim (despre) talentul lui Jadon, dar el este încă un jucător tânăr și a experimentat multe în ultimii ani.”

Victoria, prima din noiembrie a lui Dortmund în campionat, a dus echipa lui Terzic la trei puncte de RB Leipzig, ocupanta locului patru, care a pierdut cu 1-0 acasă cu Eintracht Frankfurt mai devreme sâmbătă.