Derby de coșmar pentru Dortmund. Hattrick-ul lui Kane îi îngroapă pe galben-negri

Harry Kane sărbătorește după ce a marcat pentru Bayern
Harry Kane sărbătorește după ce a marcat pentru BayernAFP
Harry Kane a făcut ca prima sa apariție în Der Klassiker să fie una de neuitat, reușind un hat-trick, în timp ce Bayern Munchen a demolat Borussia Dortmund cu 4-0 în Bundesliga, ducând astfel seria la 11 meciuri fără înfrângere în această confruntare emblematică.

Bayern a venit pe Signal Iduna Park după o înfrângere umilitoare împotriva echipei din Liga a 3-a Saarbrucken în DFB-Pokal, dar au lăsat acel rezultat în urmă în cel mai bun mod posibil. La doar patru minute de la revenirea lui Dayot Upamecano după o accidentare, fundașul central l-a depășit pe Nico Schlotterbeck pentru a-i duce pe bavarezi în avantaj cu primul său gol în Bundesliga din decembrie 2021.

Începutul lor devastator a continuat cu Kane aplicând lovitura de grație la pasa lui Leroy Sane din minutul 9.

Galben-negrii au oprit pentru moment hemoragia, dar se chinuia evident să intre în ritmul obișnuit de joc. Julian Brandt și Marco Reus nu l-au putut pune la încercare pe Manuel Neuer nici măcar atunci când au reușit într-un final să tragă la poartă, încercările lor trecând inofensiv pe lângă țintă.

Bayern și-a păstrat intensitatea și în a doua repriză. Portarul lui Dortmund nu a mai putut face nimic când Kingsley Coman l-a găsit pe Kane în careu, cu 18 minute înainte de final, iar atacantul englez a finalizat cu cinism.

Kane a plecat apoi în cursă după pasa lui Aleksandar Pavlovic și a consfințit al treilea său hat-trick din Bundesliga, în timp ce Bayern și-a continuat triumfal startul fără înfrângere din campionat și a rămas la două puncte de liderul clasamentului, Bayer Leverkusen.

Flashscore Omul meciului: Harry Kane (Bayern Munchen)