Conducerea lui Bayern a luat decizia în privința lui Tuchel după eșecul cu Heidenheim

Tuchel se ceartă cu arbitrul
Tuchel se ceartă cu arbitrulProfimedia
Directorul sportiv al lui Bayern Munchen, Christoph Freund, a garantat că antrenorul Thomas Tuchel va fi pe banca tehnică pentru meciul de marți din Liga Campionilor de pe terenul lui Arsenal, în ciuda înfrângerii de sâmbătă cu 3-2 la Heidenheim.

Bayern a avut un avantaj de două goluri la pauză, dar a încasat trei goluri în fața clubului nou promovat, care a lăsat-o pe Bayer Leverkusen a lui Xabi Alonso - învingătoare cu 1-0 la Union Berlin - în pragul primului titlu în Bundesliga.

Leverkusen are 16 puncte avans și are nevoie de o singură victorie în cele șase meciuri rămase pentru a ridica titlul, Bayern fiind cea care a câștigat precedentele 11 titluri de campioană.

Freund a declarat reporterilor că Tuchel va fi "100 la sută" la conducere pentru prima manșă a sferturilor de finală de la Londra, deși a recunoscut că "a pierde de două ori într-o săptămână este incredibil".

"În trei zile avem un meci foarte important. Thomas a încercat să readucă energia, să vadă ce lucruri trebuie schimbate și ce nu funcționează", a spus el.

Tuchel a câștigat Liga Campionilor ca antrenor al lui Chelsea în 2021, după ce a dus Paris Saint-Germain în finală cu un an înainte, când a pierdut în fața lui Bayern.

Bayern a pierdut sâmbăta trecută acasă cu Borussia Dortmund, prima victorie a oaspeților la Munchen din 2014.

Freund a rezervat, de asemenea, câteva critici dure pentru jucătorii lui Bayern, spunând că pierderea avantajului a fost "inacceptabilă".

"Fiecare jucător trebuie să se uite în oglindă după meci și să se întrebe dacă a dat totul pentru echipă", a adăugat el.

"Nu putem să primim trei goluri în repriza a doua după ce am condus cu 2-0 la pauză.

"Trebuie să ne punem întrebări ca grup. Acest lucru nu este acceptabil".

Bayern reacționează după meci
Bayern reacționează după meciProfimedia

Antrenorul lui Heidenheim, Frank Schmidt, care se află la conducere de peste 16 ani și a dus clubul în prima ligă din eșalonul al cincilea al fotbalului german, a lăsat să se înțeleagă că Bayern s-a complăcut.

"Multe echipe vin aici și se gândesc la cât de mare va fi victoria. Dar noi ne-am asumat riscuri și am atacat poarta în a doua repriză".