Bayern, întoarsă de la 0-2 de Heidenheim / Leverkusen, la un pas de titlu

Tim Kleindienst a marcat o dublă împotriva lui Bayern
Tim Kleindienst a marcat o dublă împotriva lui BayernAFP
Bayern Munchen a condus cu 2-0, dar a cedat inexplicabil în repriza secundă și a pierdut cu 3-2 pe terenul nou promovatei Heidenheim.

Harry Kane a deschis scorul în minutul 38, cu o reluare din interiorul careului dintr-o poziție la limita offside-ului, iar Serge Gnabry a mărit avantajul oaspeților în minutul 45.

Ceea ce părea să fie o victorie de rutină pentru campioana Germaniei s-a transformat într-un alt meci de coșmar.

Gazdele au reușit o revenire spectaculoasă într-un singur minut. Mai întâi, Sessa a redus din handicap în minutul 50, pentru ca un minut mai târziu Kleindienst să restabilească egalitatea în uralele fanilor locali.

Atacantul a făcut ”dubla” în minutul 79, consfințind rămânerea echipei sale în prima divizie germană și un nou meci de coșmar pentru echipa lui Thomas Tuchel.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

După acest rezultat, Bayern a rămas la 16 puncte în spatele liderului Bayer Leverkusen, care s-a impus cu 1-0 pe terenul lui Union Berlin.

Singurul gol al echipei lui Xavi Alonso a fost marcat de Florian Wirtz din penalty în minutul 45+8.

Cu doar șase etape rămase de disputat în Bundesliga, Leverkusen poate câștiga titlul în etapa viitoare.

Bayer va primi vizita lui Werder Bremen duminica viitoare, o victorie urmând să aducă primul titlu din istoria echipei care până acum era luată peste picior cu porecla ”Neverkusen”.

În schimb, Bayern Munchen riscă să piardă și locul al doilea. VFB Stuttgart e doar la trei puncte în urmă, dar șvabii urmează să joace în această etapă în deplasare cu Borussia Dortmund.