Stuttgart scapă cu un egal acasă pe final, după un meci nebun în Bundesliga. Șvabii amenință poziția lui Bayern

Un duel nu pentru cei slabi de inimă.
Un duel nu pentru cei slabi de inimă.AFP
Stuttgart, ocupanta locului al treilea, a fost ținută în șah până în ultima secundă, acasă, într-un meci nebunesc din etapa a 27-a din Bundesliga.

Stuttgart nu părea să aibă probleme după ce a preluat rapid conducerea cu 2-0 prin golurile starului Serhou Guirassy și Angelo Stiller, dar Heidenheim a reușit să întoarcă rezultatul, mai întâi prin autogolul lui Alexander Nübel, apoi Tim Kleindienst a reușit o dublă în numai două minute pe final.

A fost o lovitură uriașă pentru gazde, care au trecut de la sentimentul de învingători la cel de învinși, dar au reușit în cele din urmă să salveze cel puțin un punct în minutul 90+8, grație lui Deniz Undav(3-3).

Anterior, vizitatorii au rămas în zece oameni după ce Nikola Dovedan a primit cartonașul roșu.

"După ce am condus cu 2-0, stadionul era în petrecere. Asta e bine pentru fani, dar ar fi trebuit să ne păstrăm concentrarea. Rezultatul este amar", a recunoscut Sebastian Hoeness.

Clasamentul Bundesligii.
Clasamentul Bundesligii.Flashscore

În clasamentul golgheterilor, Guirassy rămâne pe locul doi, acum cu 23 de goluri și la opt de englezul Harry Kane, care are 31.

Cu 57 de puncte, formația din MHPArena se apropie la trei puncte de Bayern, care a fost învinsă sâmbătă cu 2-0 de Borussia Dortmund.

Înaintea lor, Bayer Leverkusen a ieșit întărită din weekend, după ce a izbutit o nouă revenire de senzație în acest sezon.

În altă ordine de idei, Augsburg, ocupanta locului șapte , a fost ținută la egalitate, 1-1, acasă cu Köln, care rămâne pe locurile retrogradabile.

În ultima rundă, Bochum, locul 15, și Darmstadt, ultima clasată, au remizat 2-2.