Bayern Munchen pierde surprinzător la Bochum și rămâne la 8 puncte de liderul Leverkusen

Jucătorii lui Bochum sărbătoresc cel de-al doilea gol al lor
Jucătorii lui Bochum sărbătoresc cel de-al doilea gol al lorAFP
VfL Bochum a contribuit la suferința lui Bayern Munchen, învingându-i cu 3-2 pe giganții bavarezi în Bundesliga - un contrast puternic față de precedentele trei întâlniri, în care Bochum a primit 17 goluri fără să marcheze.

VfL Bochum - Bayern Munchen 3-2

Echipa lui Thomas Tuchel a dat semne de nervozitate și a părut șubredă în apărare. Campionii au reușit însă să deschidă scorul în minutul 14, când Musiala a șutat violent la vinclu. Bochum a întors scorul până la pauză. Asano a restabilit egalitatea în minutul 32, iar cu un minut înainte de pauză Schlotterbeck a marcat cu capul după un corner de pe partea dreaptă. În ciuda celor 14 minute de timp adițional, Leon Goretzka, cu o lovitură de cap în plasa laterală, a fost cel mai aproape de egalare a lui Bayern înainte de pauză.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiStatsPerform

În minutul 78, Upamecano a primit al doilea galben și a fost eliminat după un fault în propriul careu. Kevin Stoger din penalty, în ciuda opoziției lui Neuer, care a atins mingea. Harry Kane a redus din diferență în minutul 87, însă Bayern nu a reușit să evite al patrulea eșec din acest sezon.

Clasamentul complet
Clasamentul completFlashscore

Bochum, acum pe locul 11, este neînvinsă în opt meciuri pe Ruhrstadion, într-o serie care se întinde din noiembrie. La polul opus, Bayern rămâne la opt puncte în spatele liderului Leverkusen și antrenorul Thomas Tuchel este în pericol de a fi demis.