Bayern îi aduce un omagiu lui Beckenbauer cu o victorie în fața lui Hoffenheim

Jamal Musiala a marcat vineri două goluri împotriva lui Hoffenheim.
Jamal Musiala a marcat vineri două goluri împotriva lui Hoffenheim. AFP
În etapa a 17-a din Bundesliga, Bayern și-a revenit după înfrângerea cu 5-1 în fața lui Frankfurt și a învins vineri pe TSG Hoffenheim cu 3-0. Bavarezii sunt acum, provizoriu, la un punct în spatele liderului Leverkusen.

După ce a prezentat momente din viața lui Franz Beckenbauer pe un ecran gigant, pe fundalul căruia a răsunat melodia "Gute freunde kann niemand trennen" ("Prietenii buni nu pot fi despărțiți"), Bayern i-a adus un omagiu Kaiserului în cel mai bun mod posibil în fața celor 75.000 de fani prezenți pe Allianz Arena.

După un corner rapid, Musiala a pătruns pe partea dreaptă a careului lui Hoffenheim, înainte de a trimite în poartă cu piciorul drept dintr-un unghi închis.

Bayern avea să fie privată de un al doilea gol, când Leroy Sané a găsit plasa în minutul 56, dar a fost semnalizată o poziție de offside la Harry Kane.

Un sfert de oră mai târziu, bavarezii au marcat golul de departajare grație prodigiosului german Jamal Musiala, care a preluat abil mingea în careu înainte de a-l lansa pe Sané. Extrema stângă a transmis mingea înapoi la numărul 42 al lui Bayern, care a trebuit doar să împingă mingea în poartă (69).

Golul a venit la momentul potrivit, deoarece Hoffenheim lovise bara lui Neuer - care a jucat meciul său cu numărul 500 pentru Bayern - prin Beier (66). În cele din urmă, speranțele vizitatorilor s-au stins complet când Grischa Prömel a primit al doilea cartonaș galben după un fault asupra lui Tel (73).

În timpul adițional, Harry Kane a marcat al treilea și ultimul gol al meciului.

Bavarezii nu s-au lăsat mai prejos după palma încasată cu Frankfurt, pe 9 decembrie. Pe lângă faptul că au adus un omagiu legendei lor, au luat trei puncte și sunt acum, provizoriu, la un punct în spatele lui Bayer Leverkusen (1). Hoffenheim este pe 7 cu 24 de puncte.