Bayer Leverkusen termină anul pe locul 1 și intră definitiv în istoria fotbalului german

Patrik Schick de la Bayer Leverkusen sărbătorește după ce a marcat în victoria echipei.AFP
Bayer Leverkusen a devenit prima echipă germană care a ajuns la 25 de meciuri fără înfrângere în toate competițiile de la începutul sezonului. Patrik Schick a reușit reușind o triplă în prima repriză și oferindu-i echipei lui Xabi Alonso o victorie clară cu 4-0 împotriva celor de la Bochum, echipă aflată în dificultate în Bundesliga.

Leverkusen era pe locul 12 anul trecut pe vremea asta, dar munca excelentă a lui Xabi Alonso a dus-o anul ăsta în fruntea clasamentului în Bundesliga de Crăciun pentru prima dată din 2009.

Schick a reușit un hat-trick într-o singură repriză, pentru a doua oară în cariera sa.

La finalul jocului, fotbaliștii  lui Leverkusen au reușit să doboare recordul deținut de 40 de ani de Hamburg și să fie neînvinși de 25 de partide.

Leverkusen va încerca să îmbunătățească acest record, chiar dacă unii jucători cheie vor lipsi la reluare din cauza Cupei Africii pe Națiuni.

Pentru Bochum, este a treia înfrângere la patru sau mai multe goluri în această campanie, dar se poate consola cu faptul că are încă 6 puncte între ea și echipele care se află pe locuri retrogradabile în Bundesliga.

Flashscore Omul meciului: Patrik Schick (Bayer Leverkusen)