Bayer Leverkusen își continuă forma irezistibilă în fața lui Wolfsburg și face un nou pas spre titlu

Leverkusen continuă să fie neînvinsă în acest sezon
Leverkusen continuă să fie neînvinsă în acest sezonAFP
Bayer Leverkusen a pus capăt unei serii de șapte meciuri fără victorie pe teren propriu în fața celor de la Wolfsburg, învingându-i cu 2-0 pe BayArena și revenind la 10 puncte în fruntea Bundesliga.

Deloc surprinzător, liderul campionatului a început prima repriză în forță, Florian Wirtz lovind pentru a șasea oară în acest sezon bara după o pasă sublimă a lui Granit Xhaka.

Câteva minute mai târziu, Moritz Jenz a fost eliminat pentru o a doua abatere, oferind gazdelor avantajul unui om în plus. Leverkusen a primit acest avantaj cu brațele deschise, Nathan Tella marcând cu capul al șaptelea său gol în acest sezon după o centrare a lui Alejandro Grimaldo.

Cea mai bună șansă a lui Wolfsburg a fost a lui Cédric Zesiger, al cărui șut a fost respins de Lukas Hradecky.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiStatsperform

Gazdele au dominat începutul reprizei secunde cu avantajul omului în plus, dar, în mod surprinzător, nu și-au creat multe ocazii. Șutul de la distanță al lui Xhaka a fost respins de Koen Casteels în minutul 70, iar Grimaldo a tras puțin peste poartă câteva momente mai târziu.

Rezerva Jonas Hofmann l-a încercat pe Casteels de la distanță în ultima parte a meciului, înainte ca o finalizare genială a lui Wirtz să dubleze avantajul lui Leverkusen.

Germanul a lovit din nou bara, dar de data aceasta voleul său a intrat în interiorul plasei.

Wirtz a marcat golul doi pentru Leverkusen
Wirtz a marcat golul doi pentru LeverkusenAFP

Arbitrul a decis să nu adauge niciun minut de prelungire, iar oamenii lui Xabi Alonso s-au impus confortabil, ceea ce înseamnă că, în mod remarcabil, rămân în continuare neînvinși în toate competițiile.

În ceea ce-i privește pe vizitatori, echipa lui Niko Kovač nu a reușit nici măcar un șut în repriza secundă, rămânând pe locul 13, fără victorie în 10 meciuri de campionat.

Flashscore Omul meciului: Florian Wirtz (Bayer Leverkusen)