Xabi Alonso nu este îngrijorat de finalul seriei de invincibilitate a lui Leverkusen:”Se va întâmpla”

Leverkusen este neînvinsă în 35 de meciuri în toate competițiile
Leverkusen este neînvinsă în 35 de meciuri în toate competițiileReuters
Bayer Leverkusen a fost în pericol de a-și vedea încheiat recordul de invincibilitate. Nu în Bundesliga, ci în Europa League, cu Qarabag. Antrenorul Xabi Alonso a declarat, însă, că gândul de a pierde nu îi provoacă nicio teamă și că este mai degrabă preocupat de modul în care echipa sa reacționează atunci când înfrângerea va veni, inevitabil.

Leverkusen a reușit să urce seria de meciuri fără înfrângere la 35 de partide în toate competițiile, dar a fost la un pas să încheie acest record, și încă mai mult, să își pună în pericol calificarea în Europa League.

Patrik Schick a egalat pentru nemți în minutul 92 și le-a adus o remiză în Europa League, 2-2, pe terenul formației Qarabag din Azerbaidjan.

Gruparea germană era condusă cu 2-0 cu 20 de minute înainte de final, înainte ca mijlocașul Florian Wirtz să inițieze revenirea în prima manșă a 16-imilor de finală.

Forma lui Leverkusen în acest sezon
Forma lui Leverkusen în acest sezonFlashscore

Întrebat despre cât de aproape a fost echipa sa de a cunoaște prima înfrângere din acest sezon, Alonso a spus: "Am fost foarte aproape de a suferi prima înfrângere a sezonului: "Să fiu sincer, nu sunt prea speriat de prima înfrângere”.

"Se poate întâmpla, ăsta e fotbalul... Nu voi fi îngrijorat”.

"Cel mai important lucru pentru mine este că impulsul, starea de spirit și energia din echipă sunt bune. Și sper că va fi așa și după o înfrângere".

Leverkusen, care va găzdui meciul retur pe 14 martie, are un avans de 10 puncte în Bundesliga, cu 10 meciuri rămase de disputat. Ei primesc duminică pe VfL Wolfsburg.