Red Bull a reușit o nouă dublă în Marele Premiu din Azerbaidjan

Red Bull a reușit o nouă dublă în Marele Premiu din AzerbaidjanProfimedia
Pilotul mexican Sergio Perez a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Azerbaidjanului, desfășurat duminică pe circuitul stradal de la Baku, reușind să-l devanseze pe coechipierul său de la Red Bull, olandezul Max Verstappen, campionul mondial en titre, care a ocupat locul secund.

Monegascul Charles Leclerc, plecat din pole position pentru al treilea an consecutiv în cursa de la Baku, s-a clasat în final pe locul al treilea, oferind scuderiei Ferrari primul podium de la debutul acestui sezon.

Speranțele că Ferrari, cu Charles Leclerc, cel care a plecat din pole-position, ar putea obține una din primele două poziții, s-au năruit încă din primele tururi. Verstappen și Perez l-au detronat pe Leclerc și l-au împins pe ultima treaptă a podiumului pentru a asigura a patra victorie Red Bull și a treia dublă (loc 1-2).

În vârstă de 33 de ani, Sergio Perez a obținut cu această ocazie al doilea său succes în Azerbaidjan, după cel înregistrat în 2021, și al șaselea din cariera sa în Campionatul Mondial de Formula 1.

Leclerc nu a avut nimic de-a face cu victoria sau cu locul doi, diferența față de locul trei a fost uriașă. "Nu avem ritmul de cursă pentru a putea ține piept celor de la Red Bull", a spus Leclerc înainte de start.

Pilotul Ferrari și-a exprimat speranța că celor șase curse de sprint din acest sezon nu li se vor adăuga altele. "Acest format nu ar trebui să se impună. De câteva ori pe an este în regulă, dar vă rog, nu mai des."

Vor mai fi cinci curse de sprint în timpul sezonului: Austria/Spielberg, Belgia/Spania, Qatar/Doha, SUA/Austin și Brazilia/Sao Paulo.