”A fost cea mai bună zi din viața mea”: Vingegaard, după victoria de marți din Turul Franței

Vingegaard în Turul Franței
Vingegaard în Turul FranțeiProfimedia
Ciclistul danez Jonas Vingegaard de la Jumbo-Visma, care a câștigat autoritar, marți, etapa a 16-a a Turului Franței, cu un contratimp individual de 22,4 km între Passy și Combloux, a afirmat la finalul etapei că aceasta a fost ''cea mai bună zi'' din viața sa pe bicicletă. Danezul își consolidează poziția de mare favorit la victoria finală în Marea Buclă.

Vingegaard (Jumbo-Visma) a câștigat categoric etapa a 16-a, devansându-l cu un minut și 38 de secunde pe rivalul său sloven Tadej Pogacar (UAE Team Emirates).

Danezul și-a consolidat poziția de lider la general. Vingegaard, câștigătorul ediției trecute a Turului Franței, are un avans de 1 min 48 sec față de sloven, dublu câștigător al Marii Bucle.

”Nu am o explicație, doar am dat ce aveam mai bun. Sunt foarte mulțumit de performanța mea. Este cea mai bună zi din viața mea pe bicicletă. Am simțit de la început că pedalez bine, chiar m-am uitat la înregistratorul meu de viteză Ûi m-am gândit că este defect, atât de repede mergeam. Planul a fost să încep în forță, dar să nu dau totul apoi pentru a nu ceda, urmând să recuperez la coborâre. Iar apoi, să dau tot ce pot la urcare. Şi a mers perfect. Sunt mândru de performanța mea”, a spus Vingegaard.

”Astăzi  m-am surprins pe mine, pentru că nici nu speram la o asemenea performanță. Dar Turul încă nu s-a încheiat. Mai sunt multe etape dificile. Vom discuta despre strategia pentru zilele viitoare. Vom avea un plan și vom continua să ne batem până la Paris”, a adăugat rutierul danez.