Jonas Vingegaard a câștigat autoritar etapa a 16-a a Turului Franței

Ciclistul danez Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma) a câștigat autoritar marți etapa a 16-a a Turului FranțeiProfimedia
Ciclistul danez Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma) a câștigat autoritar marți etapa a 16-a a Turului Franței, un contratimp individual de 22,4 km între Passy și Combloux, devansându-l cu un minut și 38 de secunde pe rivalul său sloven Tadej Pogacar (UAE Team Emirates), și și-a consolidat poziția de lider la general.

Jonas Vingegaard, laureatul ediției trecute a Turului Franței, a fost cronometrat în 32 min 36 sec. După Vingegaard și Tadej Pogacar, pe locul 3 în această etapă a fost belgianul Wout van Aert (Jumbo-Visma), la 2 min 51 sec de danez.

În clasamentul general, Vingegaard, cu timpul total de 63 h 06 min 53 sec, are acum un avans de 1 min 48 sec față de sloven, dublu câștigător al Marii Bucle. Pe locul 3 este britanicul Adam Yates (UAE Team Emirates), la 8:52.

Miercuri va avea loc etapa-regină a ediției cu numărul 110 a Marii Bucle, între Saint-Gervais Mont-Blanc și Courchevel, pe distanța de 166 km.