Augsburg se îndepărtează de zona periculoasă după o victorie la limită cu Leverkusen

Mërgim Berisha a înscris singurul gol al partidei în minutul 55
Mërgim Berisha a înscris singurul gol al partidei în minutul 55Profimedia
Augsburg a obținut trei puncte importante după ce a învins-o pe teren propriu pe Bayer Leverkusen, scor 1-0, în cadrul etapei cu numărul 19 din Bundesliga.

Statistici Augsburg - Bayer Leverkusen 1-0

Lovitura din a doua repriză a lui Mërgim Berisha a ajutat la atenuarea temerilor de retrogradare ale lui Augsburg, care a învins-o pe Bayer Leverkusen cu 1-0.

Vizitatorii au fost pedepsiți pentru că au ratat o serie de ocazii înainte de pauza primei părți, în timp ce au înregistrat două înfrângeri consecutive în Bundesliga pentru prima dată din luna august.

Niciuna dintre cele două echipe nu a reușit să impună prea multă autoritate în joc la începutul partidei, singura ocazie reală revenind vizitatorilor, Piero Hincapié având o lovitură de cap salvată cu ușurință de Gikiewicz.

Totuși, echipa lui Xabi Alonso a început în cele din urmă să forțeze fazele de poartă, iar Moussa Diaby a avut două ocazii bune pentru Leverkusen, trimițând inițial un șut de la distanță peste bară, apoi lovind stâlpul din interiorul suprafeței de pedeapsă câteva minute mai târziu.

A fost nevoie de mai bine de o jumătate de oră pentru ca Augsburg să aibă prima șansă, deși Dion Beljo l-a luat pe țintă Lukáš Hrádecký, spre dezamăgirea fanilor aflați pe arena WWK.

Beljo a semnat o nouă ocazie înainte de pauză, iar Diaby a fost blocat cu succes de Rafał Gikiewicz.

Diaby a continuat să fie principalul om periculos al lui Leverkusen după pauză, trimițând un șut puternic pe jos de la aproximativ 25 de metri. Portarul polonez al lui Augsburg a fost la datorie și de această dată.

Croatul Beljo a fost din nou aproape de gol și în repriza secundă. În cele din urmă, bucuria gazdelor avea să vină în minutul 55, când atacantul Berisha, lăsat nemarcat în interiorul careului, a profitat de o centrare bună a lui Engels și l-a învins pe Hradecky cu o lovitură de cap.

De partea cealaltă, Gikiewicz a intervenit crucial în două rânduri în fața atacanților oaspeților, asigurând dubla Augsburg în fața lui Leverkusen pentru prima dată în istoria clubului.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Rafał Gikiewicz (Augsburg)