VIDEO! Spectacol în Bundesliga. Wolfsburg face scorul etapei în derby-ul cu FreiburgAFP
Șase partide din Bundesliga s-au disputat sâmbătă, într-o etapă cu goluri multe, în care favoritele s-au impus.

Bundesliga s-a reluat vineri, atunci când liderul Bayern Munchen a terminat la egalitate derby-ul cu RB Leipzig, scor 1-1

Statistici VFL Bochum - Hertha Berlin 3-1

VfL Bochum își continuă seria de victorii începute la sfârșitul anului trecut. Gazdele și-au trecut în cont a patra victorie consecutivă pe teren propriu în Bundesliga, grație unei victorii confortabile cu 3-1 în fața unei echipe lipsite de strălucire, Hertha Berlin.

Flashscore Omul Meciului: Philipp Hofmann (VfL Bochum)

Statistici Eintracht Frankfurt - Schalke 3-0

Eintracht Frankfurt confirmă cel mai bun start de sezon în Bundesliga din ultimii 25 de ani, urcând pe locul doi în urma victoriei cu 3-0 în fața lui Schalke 04, pe Deutsche Bank Park. În urma acestui meci, Schalke a ajuns la al 36-lea meci în deplasare fără victorie în prima ligă - cea mai lungă serie de acest fel din istoria Bundesliga.

Flashscore Omul Meciului: Kevin Trapp (Eintracht Frankfurt)

Statistici Stuttgart - Mainz 1-1

Poate că Stuttgart a irosit un avantaj în prima repriză cu Mainz 05, dar gazdele au ajuns la cinci meciuri fără înfrângere pe teren propriu. Stuttgart câștigă un punct, care nu îi este suficient să urce în afara locurilor retrogradabile.

Flashscore Omul Meciului: Serhou Guirassy (Stuttgart)

Statistici Union Berlin - Hoffenheim 3-1

Două lovituri de cap în repriza a doua ale lui Danilho Doekhi au contribuit la succesul lui Union Berlin în fața lui Hoffenheim. Gazdele și-au prelungit astfel seria de invincibilitate pe teren propriu la 14 partide.

Flashscore Omul Meciului: Christopher Trimmel (Union Berlin)

Statistici Wolfsburg - Freiburg 6-0

VfL Wolfsburg a început în forță a doua parte a sezonului, învingând SC Freiburg cu 6-0 pe Volkswagen Arena și obținând a cincea victorie consecutivă în Bundesliga, cea mai bună serie din 2014 încoace.

Rezultatul îi aduce pe cei de la Wolfsburg la doar trei puncte de primele patru locuri și speră să-și continue seria pozitivă în următoarea etapă, pe terenul celor de la Hertha Berlin. Oamenii lui Christian Streich coboară pe locul patru în urma acestei înfrângeri.

Flashscore Omul Meciului: Patrick Wimmer (VfL Wolfsburg)

Statistici Koln - Werder Bremen 7-1

Echipa lui Steffen Baumgart, FC Köln, a trecut fără probleme de Werder Bremen, extinzându-și seria de invincibilitate pe teren propriu împotriva echipei din nord-vestul Germaniei la 11 meciuri.

Koln a avut parte de o repriză de vis, iar minutul 35 conducea deja cu 5-0. Werder a marcat golul de onoare înainte de pauză, dar gazdele au mai înscris de două ori și în repriza secundă.

O seară cu adevărat tristă pentru Werder, care a câștigat ultima dată în deplasare la Köln în urmă cu aproape două decenii. În ciuda victoriei categorice, amenințarea retrogradării încă planează asupra Billy Goats.

Flashscore Omul Meciului: Ellyes Skhiri (FC Koln)