RB Leipzig și Bayern termină la egalitate prima confruntare după reluarea Bundesligii

Halstenberg a înscris golul care aduce un punct prețios pentru Leipzig
Halstenberg a înscris golul care aduce un punct prețios pentru LeipzigProfimedia
RB Leipzig și Bayern Munchen au remizat, scor 1-1, în runda cu numărul 16 din Bundesliga.

Mai multe statistici RB Leipzig - Bayern Munchen 1-1

Egalarea lui Marcel Halstenberg din repriza a doua a consfințit vineri seara o remiză 1-1 cu Bayern Munchen. RB Leipzig i-a refuzat lui Julian Nagelsmann a patra victorie din patru confruntări împotriva fostului său club și a oprit seria de victorii a oaspeților la 11 meciuri.

Ambele formații ar putea fi iertate pentru un început prudent după cea mai lungă pauză de mijloc de sezon din Bundesliga din ultimii aproape 30 de ani, și exact asta au primit fanii de la Red Bull Arena. În afară de șutul deviat al lui Serge Gnabry, care a lovit stâlpul, ocaziile au fost foarte puține la început.

Meciul s-a aprins în cele din urmă după o jumătate de oră, când Leon Goretzka a marcat cu o lovitură de cap, dar golul a fost anulat însă din cauza unei poziții de offside.

Șapte minute mai târziu, o pasă precisă a lui Gnabry a fost transformată la mică distanță de Eric Maxim Choupo-Moting, care a înscris cel de-al 12-lea său gol al campaniei în toate competițiile.

După pauză, pe teren a apărut o Leipzig ce părea întinerită și cu mult chef de joc. La scurt timp, centrarea lui André Silva a fost reluată cu o lovitură de cap de către Dominik Szoboszlai. Sommer, în meciul său de debut pentru Bayern, a respins în față, iar Halstenberg a împins balonul în poartă.

În urma rezultatului, ambele echipe și-au păstrat pozițiile în Bundesliga, echipa lui Nagelsmann având acum cinci puncte avans în fruntea Bundesligii și fiind în continuare în formă bună pentru a cuceri al 11-lea titlu consecutiv.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Serge Gnabry (Bayern München)