Gauff a câștigat duelul tinerelor talente. Victorie convingătoare cu Andreeva

Coco Gauff returnează o lovitură a Mirrei Andreeva în timpul meciului lor
Coco Gauff returnează o lovitură a Mirrei Andreeva în timpul meciului lorReuters
Jucătoarea americană Coco Gauff (19 ani), a șasea favorită, a obținut miercuri o victorie convingătoare cu 6-3, 6-2 în fața rusoaicei Mirra Andreeva (16 ani), într-o bătălie a tinerelor talente, și s-a calificat în turul al treilea al US Open.

Gauff, a cărei pregătire pentru ultimul turneu de Grand Slam al anului a inclus titlurile de pe hard de la Washington și Cincinnati, a transformat patru din cele cinci oportunități de break și și-a cedat serviciul doar o singură dată în timpul meciului de 76 de minute de pe Arthur Ashe Stadium.

Gauff a declarat că a adoptat o abordare mai agresivă în a doua sa întâlnire cu Andreeva după ce a trebuit să revină pentru a o învinge pe rusoaică în trei seturi la Openul Franței din acest an.

"Este genul de jucătoare care, dacă îi dai ceva, va profita, iar astăzi cred că m-am descurcat bine făcând-o să joace din spate", a spus Gauff în timpul interviului de pe teren.

"Dar Mirra, cred că are un mare viitor în fața ei, am fost în poziția ei înainte... va reveni pe această scenă de multe alte ori în viitor".

Pentru favorita de acasă, Gauff, a fost o zi mult mai obișnuită la birou, având în vedere că a trebuit să sape adânc pentru a obține o victorie într-un meci de deschidere care a lăsat-o frustrată de timpul pe care adversara ei, Laura Siegemund (35 de ani), l-a consumat între puncte.

Andreeva a savurat scena de Grand Slam în sezonul său de debut în circuit, după ce a ajuns în turul al treilea la Roland Garros și în turul al patrulea la Wimbledon, dar nu a reușit să facă aceeași magie și la New York.

Gauff și-a intrat rapid în ritm după ce și-a cedat serviciul în primul game și, în timpul unei serii, a câștigat 12 puncte consecutive pentru a deschide un avantaj de 4-1, înainte de a se baza pe serviciul ei pentru a închide setul.

Gauff a continuat să dea dovadă de o selecție solidă a loviturilor în setul al doilea, în care s-a înfruptat din serviciul Andreevei, reușind de două ori să facă break-ul ”la zero” pentru a construi un avantaj de 5-2 înainte de a închide meciul cu un serviciu ”la zero”.

Pentru Gauff urmează o confruntare cu belgianca Elise Mertens (27 ani), cap de serie numărul 32, care s-a impus cu 3-6, 7-6, 6-1 în fața americancei Danielle Collins (29 ani), într-un meci care a durat aproape trei ore.