Rybakina pune capăt tentativei lui Swiatek de a câștiga al treilea titlu consecutiv la Stuttgart

Iga Swiatek's și Elena Rybakina își strâng mâinile după meciul lor
Iga Swiatek's și Elena Rybakina își strâng mâinile după meciul lorReuters
Iga Swiatek (22 de ani), numărul unu mondial, a pierdut sâmbătă, în semifinala cu Elena Rybakina (24 de ani), scor 6-3, 4-6, 6-3, și și-a încheiat drumul spre al treilea titlu consecutiv la Stuttgart.

Rybakina, a patra favorită, a pus capăt recordului perfect al lui Swiatek la Stuttgart, oferindu-i polonezei prima înfrângere în 11 meciuri la acest turneu.

"A fost, ca întotdeauna, un meci foarte greu și am luptat pentru fiecare minge, a fost un meci strâns", a declarat Rybakina.

"Sunt foarte fericită că am reușit să câștig și am arătat un joc bun".

Swiatek a început strălucit, făcând break în primul game și a preluat apoi un avantaj de 2-0, dar Rybakina, campioana de la Wimbledon 2022, a câștigat cinci game-uri la rând și și-a adjudecat primul set, reușind patru ași pe parcurs.

Al doilea set s-a desfășurat cu serviciul câștigat în primele nouă game-uri, Swiatek salvând două mingi de break în primul game, iar Rybakina a reușit alți patru ași înainte ca Swiatek să facă break-ul decisiv pentru a lua setul și a forța setul decisiv.

Rybakina a amenințat la începutul setului al treilea, Swiatek a salvat cinci mingi de break și a păstrat un avantaj de 2-1, dar Rybakina a reușit să facă break pentru a ajunge la 3-2 și a servit un alt as pentru a salva o minge de break și a păstra poziția în următorul game.

La 4-2, Swiatek a revenit pentru a câștiga la zero și a avut o minge de break pentru a egala setul, dar Rybakina a rezistat și a reușit un nou break pentru a ajunge în finală, unde o va întâlni pe Marta Kostyuk (21 de ani).

Rybakina va disputa a cincea finală a anului, după ce a câștigat Brisbane International și Abu Dhabi Open. Ea a fost vicecampioană la Miami și Qatar Open.

Kostyuk, care a pierdut în fața lui Swiatek în semifinala de la Indian Wells, a ajuns în martie în finala de la San Diego Open.

Câștigătoarea finalei de duminică va primi o mașină Porsche, alături de premiul în bani, dar pentru Rybakina acest lucru ar putea crea o problemă.

"Încă nu am un permis de conducere, așa că acesta va fi obiectivul", a glumit ea după ce a învins-o pe Swiatek.