Iga Swiatek trece de Emma Răducanu și se califică în semifinale la WTA Stuttgart

Iga Swiatek la WTA Stuttgart
Iga Swiatek la WTA StuttgartProfimedia
Poloneza, lidera mondială, a avut o partidă grea în compania Emmei Răducanu, 303 WTA, pe care a învins-o în cele din urmă cu 7-6, 6-3.

Deși a reușit două victorii importante cu Angelique Kerber și Linda Noskova la turneul german, Emma Răducanu nu a putut să treacă și de numărul 1 mondial.

Primul set a fost unul extrem de echilibrat, jucătoarea britanică a început cu un break, dar Iga Swiatek nu a lăsat-o să se distanțeze și s-a ajuns la tiebreak, unde poloneza a câștigat categoric: 7-2.

Campioana en-titre a început perfect setul al doilea, a condus cu 2-0 și nu a cedat inițiativa până la final, reușind calificarea după două ore și patru minute.

Dublă câștigătoare a turneului din Germania (2022 și 2023), Iga Swiatek o va întâlni în semifinale pe Elena Rybakina (4 WTA).

Poloneza va încerca să-și apere titlul la Stuttgart, unde este campioana en-titre.

Iga Swiatek este a doua jucătoare din acest secol care câștigă 11 meciuri consecutive împotriva unor foste campioane de Grand Slam fără să cedeze vreun set, după Serena Williams, care reușea asta între Wimbledon 2010 și US Open 2012.

În urma acestui rezultat, Iga rămâne neînvinsă la Stuttgart, ajunge în a patra semifinală din 2024 și în cea de-a treia consecutivă la Stuttgart.

Poloneza este aproape de neoprit pe zgură, cu 65 de victorii și doar 9 înfrângeri.

Mai mult, după meciul de vineri seara, Iga Swiatek a devenit a treia jucătoare din Era Open care a câștigat primele 10 meciuri la Filderstadt/Stuttgart, după Tracy Austin și Maria Sharapova.