Tennis Tracker: Medvedev s-a calificat în semifinale. Nadal se retrage de la Roland Garros

Swiatek a părăsit Roma în sferturi
Swiatek a părăsit Roma în sferturiProfimedia
Turneul de la Roma continuă astăzi cu ultimele meciuri ale sferturilor de finală la masculin.

18:30 - Jucătoarele de tenis Irina Bara și Andreea Prisăcariu s-au calificat, joi, în sferturile de finală ale turneului ITF de la Bodrum (Turcia), dotat cu premii totale de 60.000 de dolari.

Bara (28 ani, 233 WTA) a dispus în optimi de spaniola Rosa Vicens Mas (22 ani, 185 WTA), a cincea favorită, cu 6-2, 6-0, după o oră și 16 minute.

Următoarea adversară a româncei va fi letona Daria Semenistaja (20 ani, 182 WTA), a patra favorită.

Andreea Prisăcariu (23 ani, 368 WTA), care în prima rundă a învins-o pe principala favorită, maghiara Panna Udvardy (24 ani, 92 WTA), cu 6-7 (4/7), 6-3, 6-4, a trecut joi de rusoaica Diana Demidova (25 ani, 662 WTA) cu 4-6, 6-1, 7-6 (8/6), după ce a salvat două mingi de meci la 5-6 în setul decisiv.

Prisăcariu va juca în sferturi contra altei rusoaice, Amina Anșba (23 ani, 406 WTA), pe care o va întâlni în premieră.

18:15 - Medvedev s-a calificat fără probleme în semifinalele de la Roma. Rusul l-a învins în sferturi pe germanul Hanfmann, în două seturi, 6-2, 6-2. În semifinale, Medvedev îl va întâlni pe învingătorul partidei dintre Tsitsipas și Coric

Hanfmann - Medvedev
Flashscore/ATP
Interviu Medvedev

17:45 - Campionul entitre de la Roland Garros, Rafael Nadal, a anunțat că va lipsi de la ediția din acest an după ce nu a reușit să-și recapete forma fizică în urma unei accidentări la șold. Acesta a precizat că va reveni pe teren abia în a doua parte a anului și că se așteaptă să se retragă anul viitor.

Citește mai multe detalii aici.

17:00 - Retragerea lui Nick Kyrgios (28 de ani) de la Openul Franței se datorează unei tăieturi la picior suferite când un bărbat i-ar fi furat mașina sub amenințarea armei, spune agentul său, și nu unei operații la genunchi.

12:00 - Rafael Nadal (36 de ani) va anunța joi dacă participă la Openul Franței, în contextul în care se luptă cu o accidentare de lungă durată și în condițiile în care o parte a presei spaniole anunțat că se va retrage.

6:15 - La feminin, astăzi este zi de pauză, urmând ca mâine să se joace semifinalele care le opun pe Kudermetova și Kalinina, respectiv pe Rybakina și Ostapenko.

În ultimul sfert încheiat după miezul nopții, Swiatek s-a retras din întâlnirea cu Rybakina, în setul decisiv, la scorul de 2-6 7-6(3) 2-2 din cauza unor probleme medicale.

Citește mai multe aici.

6:00 - Pe tabloul sferturile de finală ale turneului de la Roma, astăzi urmează să se joace ultimele două sferturi la masculin. Medvedev îl va întâlni pe Hanfmann începând cu ora 16, iar de la ora 21.30, grecul Tsitsipas va juca contra lui Coric.