Tennis Tracker: Swiatek și Djokovici avansează la Roma

Niculescu și Ruse vor juca în proba de dublu a turneului de la Roma
Niculescu și Ruse vor juca în proba de dublu a turneului de la RomaProfimedia
Meciurile turneului de la Roma continuă și astăzi cu meciuri din primele tururi.

23:15 - FlashMoment ATP - Punctul zilei

FlashMoment ATP
Flashscore/ATP

21:50 - FlashMoment WTA - Punctul zilei

FlashMoment - Punctul zilei
Flashscore/WTA

20:45 - Niculescu și Ninomiya au reușit să se califice în optimile de finală după ce adversarele lor s-au retras la scorul de 4-3, în. primul set.

În optimi, Niculescu și Ninomiya le vor întâlni pe Eikeri și Kato.

19:00 - Ostapenko a trecut de Krejcikova în două seturi. După un prim set echilibrat, încheiat la tiebreak, Ostapenko a câștigat la zero al doilea set, 7-6 (7/2), 6-0

Krejcikova-Ostapenko

18:35 - Novak Djokovic (35 ani), vizibil frustrat, a fost pus la muncă de Grigor Dimitrov (31 ani), dar campionul în exercițiu s-a impus în cele din urmă cu 6-3, 4-6, 6-1.

Djokovic - Dimitrov

15:45 - Iga Swiatek a reușit să treacă ușor de Tsurenko, într-un meci în care a cedat doar două game-uri, 6-2, 6-0. În optimile de finală, Swiatek va juca împotriva câștigătoare dintre Vukic și Samsonova

Swiatek - Tsurenko
Interviu Swiatek

15:00 - Rune, cap de serie numărul 7 la Roma, a trecut în două seturi de italianul Fognini, scor 6-4, 6-2. În turul următor, Rune va juca împotriva australianului venit din calificări, Alexei Popyrin.

Rune - Fognini
Interviu Rune

14.30 - Carlos Alcaraz a câștigat primul meci din cadrul turneului de la Roma. Spaniolul l-a învins pe Albert Ramos-Vinolas în două seturi 6-4, 6-1 și va ocupa prima poziție în clasamentul mondial înainte de Roland Garros.

Citește mai multe aici.

Alcaraz - Ramos
Flashscore / ATP

14:00 - Maria Sakkari, (locul 8 WTA), a fost eliminată de Marketa Vondrousova în două seturi, 7-5, 6-3, în turul 3 al turneului WTA 1.000 de la Roma.

Sakkari - Vondrousova

6:40 - Astăzi vom avea loc și două meciuri în care joacă și reprezentantele noastre la dublu. Perechea Niculescu M. / Ninomiya M. va întâlni de la ora 16 cuplul Kasatkina D. / Putintseva, iar perechea Kostyuk  / Ruse G. va evolua contra cuplului Krawczyk / Schuurs D. de la 17.30.

6:30 - La masculin, Rune, Fritz, Medvedev, Djokovic, Ruud, Sinner și Tsitsipas se vor lupta astăzi pentru un loc în turul următor.

6:15 - Turneul de la Roma continuă la feminin cu ultimele partide ale șaisprezecimilor. Favoritele zilei sunt Sakkari, Gauff, Swiatek și Rybakina ce vor juca pe rând cu Marketa Vondrousova, Marie Bouzkova, Lesia Tsurenko și respectiv Anna Kalinskaya.