Djokovic, în sferturi la Paris după o victorie dificilă în fața olandezului Griekspoor

Djokovic nu a fost în cea mai bună formă, dar a obținut victoria
Djokovic nu a fost în cea mai bună formă, dar a obținut victoriaReuters
Novak Djokovic (36 de ani), numărul unu mondial și principalul favorit la Paris, s-a calificat în sferturile de finală ale competiției, după un meci extrem de greu în fața olandezului Tallon Griekspoor, locul 23 ATP.

Djokovic a obținut în cele din urmă victoria cu  4-6, 7-6, 6-4, dar spre deosebire de triumful lejer din turul al doilea, a fost pus în mare dificultate în doar al doilea său meci de simplu de la participarea sa din Cupa Davis, în urmă cu șase săptămâni.

Sârbul a pierdut un avantaj de 4-1 în primul set și a irosit trei oportunități de break la începutul celui de-al doilea.

Cu toate acestea, deținătorul recordului mondial cu cele 24 de Grand Slam-uri câștigate în carieră a revenit, luând convingător tiebreak-ul și adjudecându-și apoi și setul decisiv.

Nole e acum în căutarea unui al șaptelea titlu la Paris.

"Am rămas fără energie, m-am luptat în ultimele două zile cu stomacul, nu m-am simțit deloc în teren", a declarat Djokovic.

"Ar fi putut fi învins azi, dar am jucat un tiebreak bun și am început să mă simt mai bine în al treilea. Sunt foarte fericit că am depășit această provocare".

Cele mai importante momente ale victoriei lui Djokovic
Flashscore

Nole a debutat cu dreptul la Paris, miercuri seara, învinându-l în turul al doilea pe pe Tomas Martin Etcheverry, pentru un loc în optimi.

Între timp, Jannik Sinner, al patrulea favorit, s-a retras din turneu, invocând motive de sănătate, după ce meciul său din turul al doilea împotriva lui Mackenzie McDonald s-a încheiat joi, la ora 2:37 dimineața.

Italianul trebuia să joace împotriva australianului Alex de Minaur, care îl va înfrunta acum pe Andrey Rublev, rusul favorit cinci, care a obținut a 20-a victorie din acest sezon la Masters 1000, învingându-l pe Botic Van de Zandschulp, venit din calificări, cu 6-3, 6-3.

Cele mai importante momente din Tsitsipas - Zverev
Flashscore

Stefanos Tsitsipas, al șaptelea favorit, și-a asigurat un loc la ATP Finals cu o victorie cu 7-6(2), 6-4 în fața germanului Alexander Zverev, al zecelea favorit. Grecul va juca împotriva lui Karen Khachanov în sferturile de finală, după ce al 16-lea favorit l-a învins pe compatriotul său rus Roman Safiullin cu 4-6, 6-4, 6-2.

Polonezul Hubert Hurkacz, cap de serie 11, a rămas în cursa pentru un loc la turneul de la Torino, învingându-l pe argentinianul Francisco Cerundolo cu 6-4, 6-3.

El îl va întâlni pe Grigor Dimitrov pentru un loc în semifinale, după ce bulgarul l-a învins pe Alexander Bublik cu 6-2, 6-2.

În ultimul act al serii, campionul în exercițiu și al șaselea favorit, Holger Rune, a obținut o victorie confortabilă cu 6-3 6-3 6-3 în fața lui Daniel Altmaier. Danezul îl va înfrunta pe Djokovic într-o revanșă a finalei de anul trecut.