Dimitrov și Rublev s-au calificat în sferturile turneului ATP Masters 1.000 de la Paris

Rublev s-a calificat în sferturile de finală
Rublev s-a calificat în sferturile de finalăAFP
Grigor Dimitrov (loc 17 ATP) și Andrey Rublev (loc 5 ATP) sunt primii jucători care s-au calificat în sferturile de finală ATP Masters 1.000 de la Paris-Bercy, dotat cu premii totale de 5.779.335 de euro.

Grigor Dimitrov - Aleksandr Bublik 6-2, 6-2

Grigor Dimitrov a trecut în optimi de kazahul Aleksandr Bublik (33 ATP). Dimitrov şi Bublik sunt acum la egalitate în meciurile directe, 3-3.

Dimitrov - Bublik
Flashscore/ATP

Dimitrov, care l-a eliminat miercuri pe rusul Daniil Medvedev, numărul 3 mondial, va juca în următoarea fază a competiției cu învingătorul partidei dintre polonezul Hubert Hurkacz (11 ATP) şi argentinianul Francisco Cerundolo (21 ATP).

Dimitrov va juca al doilea său sfert de finală în sala pariziană, după cel din 2019.

Botic Van De Zandschulp - Andrey Rublev 3-6, 3-6

Tot în două simetrice a trecut și Rublev de olandezul Van De Zandschulp (loc 60 ATP). Aceasta este a doua victorie pe care Rublev o reușește în fața olandezului, după succesul de la Dubai din acest an. Cei doi jucători se află la egalitate acum în partidele direct, 2-2.

În sferturile de finală, Rublev îl va întâlni pe câștigătorul dintre Sinner și De Minaur