Djokovic îl învinge pe Rublev și se pregătește de finala de la Paris cu Dimitrov

Novak Djokovic mai are nevoie de o victorie mâine la Paris pentru a egala recordul de opt titluri în acest turneuReuters
Novak Djokovic (36 de ani), numărul unu mondial, a făcut un pas spre obținerea celui de-al șaptelea titlu de campion la Mastersul de la Paris, un record, când l-a învins pe rusul Andrey Rublev (26 de ani), al cincilea favorit, cu 5-7, 7-6, 7-5, și a stabilit o confruntare pentru titlu cu experimentatul bulgar Grigor Dimitrov (32 de ani).

Anterior, Dimitrov a trecut cu 6-3, 6-7, 7-6 de grecul Stefanos Tsitsipas (25), al șaptelea favorit, pentru a ajunge în a doua sa finală ATP Masters 1000, prima din 2017, și pentru a-și oferi ocazia de a pune capăt unei secete de titluri care durează de șase ani.

Djokovic, cap de serie numărul unu, a intrat în disputa cu Rublev după ce l-a învins pe rus de patru ori în cinci meciuri, inclusiv în ultimele trei întâlniri, și a reușit un break în primul game, pentru ca apoi să piardă imediat avantajul.

Sârbul în vârstă de 36 de ani s-a chinuit în game-urile sale de serviciu și a salvat trei mingi de break pentru a rămâne în contact la 4-4, înainte de a ceda setul inaugural cu o lovitură de drop ratată, în timp ce era condus cu 6-5.

"Rublev m-a sufocat așa cum un șarpe sufocă o broască în cea mai mare parte a meciului", a declarat Djokovic.

"Juca la un nivel extrem de ridicat. Știam că posedă o mare calitate, dar astăzi a jucat în afara graficului. Nu cred că l-am mai întâlnit vreodată pe Rublev atât de bun".

Puțin i-a despărțit pe cei doi în setul următor, până când Djokovic și-a ridicat nivelul de joc în tiebreak pentru a egala disputa cu un as, înainte de a primi tratament pe teren pentru o problemă în partea inferioară a spatelui.

Un Djokovic întinerit a reușit apoi break-ul decisiv în al 12-lea game al setului decisiv, după o dublă greșeală a lui Rublev, pentru a-și extinde seria de victorii la 17 meciuri de la înfrângerea suferită în fața lui Carlos Alcaraz (20) în finala de la Wimbledon.

"M-am luptat puțin cu forma fizică la început, dar am trecut peste asta și a fost crucial să câștig setul al doilea. În tiebreak am servit foarte bine și asta m-a ajutat", a declarat Djokovic.

"În setul al treilea am fost mereu acolo... A venit cu niște servicii mari când a fost nevoie. În final, dubla greșeală a fost un final nefericit pentru el, dar cred că am meritat-o având în vedere efortul și lupta pe care am depus-o."

Cele mai importante momente din Dimitrov - Tsitsipas
Flashscore

Anterior, Dimitrov a produs una dintre cele mai bune partide ale sale în meciul decisiv împotriva lui Tsitsipas pentru a obține doar a doua victorie în fața grecului în opt meciuri și pentru a continua tendința jucătorilor care nu sunt capi de serie de a se bucura de un parcurs bun în acest turneu.

"Nu au fost lacrimi, dar am fost foarte emoționat", a declarat Dimitrov, care a devenit al șaselea finalist care nu este cap de serie în ultimii opt ani la Paris, în legătură cu celebrarea sa viguroasă de după victorie.

"Trăiesc momentul. A fost un drum ciudat în ultima vreme, dar fiecare victorie înseamnă din ce în ce mai mult pentru mine".

Urmăriți finala de duminică cu Flashscore.