WTA Miami: Rybakina salvează o minge de meci și ajunge la zece partide fără înfrângere

Rybakina salvează o minge de meci și ajunge la zece partide fără înfrângere
Rybakina salvează o minge de meci și ajunge la zece partide fără înfrângereProfimedia
Elena Rybakina, numărul 7 mondial, a revenit după ce a fost condusă cu un set și a învins-o pe Paula Badosa, fostă numărul 2 mondial, cu 3-6, 7-5, 6-3, în turul al treilea al Miami Open. Victoria a prelungit la 10 meciuri seria actuală de victorii a Rybakinei și a menținut vii speranțele campioanei de la Indian Wells de a face așa-numita ”Sunshine double”.

Rybakina o va înfrunta luni în optimi de finală pe Elise Mertens. Belgianca s-a calificat pentru prima oară în turul patru al unui turneu WTA 1000 în acest sezon, învingând-o pe Petra Martic, cap de serie 29, cu 6-4, 6-3, într-un meci care s-a încheiat mult după ora locală 1:00AM.

Venită după triumful din deșertul californian în urmă cu o săptămână, Rybakina a fost nevoită să lupte din greu în primele două meciuri de la Miami. Mai întâi a învins-o pe Anna Kalinskaya cu 7-5, 4-6, 6-3, dar confruntarea cu Badosa pentru a șaptea oară în cariera lor a fost o provocare diferită.

În timp ce spaniola a avut un start slab de sezon în 2023 și a coborât pe locul 29 în clasament, a intrat totuși în acest meci cu un avantaj de 4-2 în confruntările directe, însă se află într-un moment de tranziție, după ce s-a despărțit recent de antrenorul Jorge Garcia.

Rybakina a înregistrat 60 de lovituri câștigătoare în drumul său spre victorie, aproape de patru ori mai multe decât Badosa, care a terminat cu 16 lovituri câștigătoare. Împreună cu cele 40 de lovituri câștigătoare pe care le-a reușit împotriva lui Kalinskaya, Rybakina a ajuns deja la 100 de lovituri câștigătoare în doar două meciuri.

"Nu am început bine în primul set, dar în final am găsit energie", a spus Rybakina. "Am încercat să forțez mai mult pe serviciu și am început să mă mișc mai bine pe teren".

"A fost o luptă foarte grea. Am încercat să mă concentrez pe fiecare punct, pentru că primul set nu a fost pe placul meu, dar au fost doar câteva greșeli ici și colo. În general, am jucat bine. Paula a servit bine. Mă bucur că am reușit să câștig în trei seturi."