S-a stabilit prima semifinală la Miami Open. Nicio jucătoare din Top 3 nu mai e în turneu

Victoria Azarenka
Victoria AzarenkaProfimedia
Maria Sakkari a fost eliminată de Elena Rybakina. A fost ultima partidă a zilei pe tabloul feminin de la Miami Open.

Belarusa Victoria Azarenka, de trei ori câștigătoare a turneului Miami Open, a luptat timp de aproape trei ore pentru a trece de o Yulia Putintseva hotărâtă să prindă și ea penultimul act în Florida.

Azarenka a învins după o partidă epică cu 7-6, 1-6, 6-3.

Bielorusa în vârstă de 34 de ani, care s-a impus la Miami în 2009, 2011 și 2016, a trebuit să facă față  entuziasmului jucătoarei din Kazahstan, născută la Moscova.

În plus, Azarenka a fost scoasă din ritm și de o lungă întrerupere timp de 45 de minute în al patrulea game al primului set din cauza unei pene de curent care a afectat comunicațiile arbitrilor și sistemul hawkeye.

Azarenka a fost nevoită să salveze trei mingi de set pe serviciul lui Putintseva la 5-4 în primul set, apoi a ratat la rândul ei două mingi de set la 6-5 înainte de tie-break.

Putintseva a dominat setul al doilea, dar Azarenka a găsit puterea de a trece în față în setul al treilea și își menține vie speranța unui al patrulea titlu la Miami.

Meciul Victoriei Azarenka din sferturile de finală împotriva Iuliei Putintseva este al 100-lea meci QF jucat de bielorusă în WTA.

"Yulia a jucat foarte bine, este într-o formă atât de bună, iar eu chiar a trebuit să ma întrebuințez. Am simțit că picioarele mele cedează puțin și mi-am pierdut puțin încrederea în mine însămi, pentru că ea juca atât de bine și mă plimba pe tot terenul", a declarat Azarenka.

"Dar sunt fericită că am reușit să mă regrupez, să mă resetez și să îmi încerc cu adevărat șansele, să ies și să joc agresiv și să fac față provocării", a mai spus ea.

Azarenka a spus că victoria a arătat că nu poate exista niciun dubiu cu privire la dorința ei de a concura la cel mai înalt nivel.

"Sunt motivată să concurez și să-mi urmez visele. Joc în circuit de 20 de ani și încă simt că mă perfecționez, asta e neprețuit".

Azarenka o va înfrunta pe Rybakina pentru un loc în finală.

Rybakina, în vârstă de 24 de ani, este cea mai tânără jucătoare rămasă în turneu și a avut nevoie de toată energia pentru a supraviețui unei lupte de 2 ore și 48 de minute cu Maria Sakkari.

Rybakina a condus cu 6-5 în primul set, iar meciul părea să se îndrepte spre un tie-break, însă Sakkari a fost părăsită de serviciul ei în momentul crucial și a fost întreruptă cu o lovitură câștigătoare pe linia de fund a liniei de către kazahă, finalistă anul trecut la Miami.

Sakkari a salvat patru mingi de meci când era condusă cu 5-3, dar Rybakina a reușit să închidă disputa pe serviciul ei.

"A fost o bătălie atât de grea. Sunt foarte fericită, dar acum trebuie doar să îmi revin", a declarat Rybakina.

Iga Swiatek, numărul unu mondial, Aryna Sabalenka și Coco Gauff, a treia favorită, au fost eliminate de la Miami Open.