Jaqueline Cristian, victorie spectaculoasă la Madrid împotriva unei campioane de Grand Slam

Jaqueline Cristian, în runda a treia a turneului WTA 1.000 de la Madrid, după victoria în fața cehoaicei Barbora Krejcikova Profimedia
Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian s-a calificat în runda a treia a turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.679.965 de euro, vineri, după o victorie spectaculoasă în fața cehoaicei Barbora Krejcikova, cu 2-6, 6-0, 6-2.

Jaqueline Cristian - Barbora Krejcikova 2-6, 6-0, 6-2

Jaqueline Cristian (25 ani, 73 WTA), venită din calificări, s-a impus în fața campioanei din 2021 de la Roland Garros după două ore şi 6 minute de joc.

Krejcikova (28 ani, 27 WTA) a dominat primul set, câştigat cu 6-2, dar apoi românca a făcut un set secund perfect, câştigând la zero, deşi adversara i-a oferit totuşi o replică destul de bună.

Jaqueline Cristian şi-a continuat evoluția excelentă şi în setul decisiv, adjudecat cu 6-2, după cinci ghemuri consecutive.

Singurul lor meci anterior a fost câştigat de Krejcikova, cu 6-1, 7-5, în ianuarie 2022, în optimi la Sydney.

Românca şi-a asigurat un cec de 51.665 de euro şi 95 de puncte WTA, iar în turul al treilea o va înfrunta pe câştigătoarea dintre americanca Danielle Collins şi sârboaica Olga Danilovic.