Elena Rybakina o învinge pe Madison Keys și va juca sferturile de la Miami cu Maria Sakkari

Rybakina s-a calificat în sferturile de finală
Rybakina s-a calificat în sferturile de finalăReuters
Elena Rybakina, cap de serie numărul patru, a trecut cu 6-3, 7-5 de Madison Keys, luni, la Miami Open, și o va întâlni pe Maria Sakkari, o jucătoare bine odihnită, după ce grecoaica, a opta favorită, s-a calificat în sferturile de finală profitând de retragerea adversarei.

Rybakina a fost mai eficientă decât Keys, câștigând puțin peste 80% din primele sale puncte de serviciu și transformând trei din cele opt mingi de break pe parcursul întâlnirii de 84 de minute.

"Sunt foarte fericită cu performanța mea de astăzi", a declarat kazaha Rybakina în interviul de pe teren. "A fost o partidă dificilă.

"Cu Madison sunt întotdeauna meciuri dificile și este o jucătoare agresivă, așa că știam că trebuie să fiu pregătită pentru fiecare punct și mai ales la retur".

Rybakina, care s-a retras înainte de primul meci de la Indian Wells, unde era campioana în exercițiu, trece acum la al optulea sfert de finală în ultimele sale 10 evenimente WTA 1000.

Sakkari era programată să joace în meciul de deschidere al zilei de pe terenul Grandstand, dar a avansat fără să lovească vreo minge, deoarece rusoaica Anna Kalinskaya s-a retras înainte de meciul din turul patru din cauza unor probleme de sănătate.

Kalinskaya, a 22-a favorită, a sosit la Miami după o înfrângere în turul al treilea la Indian Wells, unde o afecțiune la stomac a obligat-o să absenteze câteva zile de la antrenament.

Rybakina are un bilanț de 2-1 în întâlnirile directe cu Sakkari, care a sosit la Miami după ce a pierdut în finala de la Indian Wells în fața numărului unu mondial, Iga Swiatek.

"Adversară dificilă și voi încerca să fac tot posibilul să mă pregătesc cât mai mult și să încerc să fiu proaspătă din punct de vedere fizic", a spus Rybakina. "Cred că va fi o partidă dificilă, dar sper că va fi în favoarea mea".