Debut magnific pentru Nadal la Madrid! Victorie fără emoții în fața adolescentului Blanch

Nadal, în timpul duelului cu Blanch
Nadal, în timpul duelului cu BlanchAFP
Rafa Nadal a trecut de adolescentul de 16 ani Darwin Blanch la debutul său la Mutua Madrid Open, învingându-l cu 6-1 și 6-0. Spaniolul a avut o senzație bună în fața unui adversar fără prea multă experiență, dar cu promisiunea de a deveni cineva important în lumea tenisului.

Darwin Blanch - Rafael Nadal 1-6, 0-6

Nadal a reușit în 29 de minute a reușit să câștige primul set cu 6-1, într-un meci fără prea multe schimburi, mai ales din cauza greșelilor americanului, care l-a avut prezent în tribune pe antrenorul său, Juan Carlos Ferrero. Acesta a fost abia al doilea său meci ca profesionist în circuitul ATP.

Nadal a arătat însă mai multă determinare și putere față de prestația de la Barcelona. Cu mai multă încredere în serviciul său și cu o condiție fizică vizibil mai bună, spaniolul nu a avut probleme în a se impune.

În setul al doilea, a fost și mai ușor pentru Rafa Nadal, care și-a adjudecat victoria după o oră și șase minute. El a reușit trei break-uri în fața adversarului său, impunându-se fără să cedeze vreun game în decisiv.