Casper Ruud, complexat din pricina organizării de la Miami, părăsește competiția

Casper Ruud, s-a oprit în optimi, după ce a fost învins în două seturi de chilianul Nicolas JarryAFP
Jucătorul norvegian s-a oprit în optimi, după ce a fost învins de chilianul Nicolas Jarry, scor 6-7(3), 3-6.

Casper Ruud - Nicolas Jarry 6-7(3), 3-6

La trei zile după ce a lansat un atac fulminant la adresa organizatorilor de la Miami Open, în timpul meciului său cu francezul Luca van Assche, Casper Ruud s-a oprit în optimile de finală, fiind devansat de chilianul Nicolas Jarry

"Nu există prosoape, nu există apă rece și doar un scaun de plastic pe care să te schimbi. Este absolut ridicol", au fost comentariile lui Casper Ruud despre condițiile de la Miami Open.

Norvegianul a început cu stângul partida, chiar în setul de debut cedând primul game în care s-a aflat la serviciu. Ruud a recuperat apoi la 3-3 într-un set destul de echilibrat care a fost decis în favoarea lui Jarry în cele din urmă la tiebreak.

În setul decisiv, chilianul a profitat de un nou game cedat de Ruud la scorul de 2-4 și s-a impus cu 6-3, la capătul unei partide care a durat o oră și 50 de minute.

În faza sferturilor, Jarry îl va întâlni pe rusul Daniil Medvedev, de asemenea învingător marți seară în partida cu Koepfer.