Medvedev trece ușor de Koepfer și se califică în sferturile de finală de la Miami

Medvedev
Medvedev Reuters
Daniil Medvedev al treilea favorit, l-a învins marți pe germanul Dominik Koepfer (29 de ani) cu 7-6 (5), 6-0 și s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Miami Open.

Daniil Medvedev - Dominik Koepfer 7-6 (7/5), 6-0

Medvedev a depășit un început ezitant și a transformat patru mingi de break, cedând serviciul doar o singură dată, pentru a-și asigura un loc în sferturi la Miami, unde încă nu a pierdut niciun set.

"Uneori se întâmplă când pierzi primul set așa cum a pierdut el... îți scade energia (adversarului) și am știut că trebuie să o folosesc (în avantajul meu) la începutul setului al doilea, care a fost cel mai important", a declarat Medvedev după ce a obținut a 350-a victorie din carieră.

Rusul îl va înfrunta în sferturi pe câștigătorul partidei dintre Casper Ruud, al șaptelea favorit și Nicolas Jarry, al 22-lea favorit.

În alte meciuri de la începutul competiției, cehul Tomas Machac, care nu era favorit, l-a învins pe italianul Matteo Arnaldi cu 6-3, 6-3 și a ajuns în primul său sfert de finală de Masters 1000.

Principalul favorit Carlos Alcaraz, care l-a învins pe Medvedev în finala de la Indian Wells în urmă cu nouă zile, va încerca să își asigure calificarea mai târziu, când îl va întâlni pe italianul Lorenzo Musetti, cap de serie 23.