Coco Gauff își încheie cariera de adolescentă cu o calificare în optimi la Indian Wells

Coco Gauff s-a calificat în optimi la Indian Wells
Coco Gauff s-a calificat în optimi la Indian WellsProfimedia
Coco Gauff, favorita numărul 3, a avansat în optimile de finală de Indian Wells după ce a trecut de italianca Lucia Bronzetti în două seturi.

Lucia Bronzetti - Coco Gauff 2-6, 6-7 (5/7)

După un prim set în care a salvat nouă mingi de break, Gauff s-a impus cu 6-2. În setul secund, tenismencele au mers cap la cap până în tiebreak, unde Bronzetti a avut șansa să trimită meciul în decisiv, însă a pierdut avantajul de 5-4 și a cedat în cele din urmă după o oră și 51 de minute.

Aceasta a fost ultima partidă din cariera de adolescentă a americancei, care a adunat 157 de victorii. Gauff va împlini 20 de ani miercuri, 13 martie. În cariera de adolescentă, Gauff are în palmares 7 titluri WTA, printre care și un Grand Slam (US Open 2023).

Ea este și prima adolescentă care a ajuns la 50 de victorii în circuitul profesionist WTA, unde a debutat la doar 15 ani.

În optimile de finală, Coco Gauff o va întâlni pe câștigătoarea dintre Naomi Osaka și Elise Mertens