Iga Swiatek egalează un record al Carolinei Wozniacki chiar înaintea duelului direct de la Indian Wells

Iga Swiatek la Indian Wells
Iga Swiatek la Indian WellsProfimedia
Poloneza este în grafic la turneul californian după ce a trecut de Yulia Putintseva cu 6-1, 6-2.

Swiatek e la un  pas să egaleze performanța de anul trecut când a ajuns până în semifinale, dar în sferturile Indian Wells va avea o partidă dificilă cu fosta lideră WTA, Carolina Wozniacki.

Poloneza pare de neoprit în acest moment, dar și campioana de la Australian Open 2018 se află într-o formă impresionantă.

Wozniacki a trecut neașteptat de ușor de Angelique Kerber, jucătoare revenită de curând în circuit.

Nemțoaica reușise în această săptămână două succese la sportive de top 20 WTA (Ostapenko și Kudermetova), dar nu a avut șanse în fața danezei, care s-a impus cu 6-4, 6-2.

Caroline Wozniacki e la un meci distanță de revenirea în top 100 WTA, iar Iga Swiatek a vorbit la superlativ despre viitoarea sa adversară.

"E o sportivă cu mare experiență, pe care o respect enorm. Joacă grozav, am urmărit-o la Indian Wells.

”Deși a născut și a stat departe de tenis mult timp, a revenit excelent și se luptă fantastic pe teren”.

”Am un respect imens pentru ea, e și o persoană grozavă în afara terenului. Cred că vom oferi un meci grozav, abia aștept", a spus Swiatek după succesul cu Putintseva.

Swiatek a egalat recordul lui Wozniacki

Iga Swiatek e prima jucătoare după Caroline Wozniacki care ajunge în 3 sferturi de finală la rând la Indian Wells, înainte de a împlini 23 de ani.

De altfel, nu este singura performanță atinsă de Swiatek la acest turneu.

Poloneza a ajuns în al 15-lea sfert de finală din carieră în turneele de WTA 1000, având un procentaj excelent, în condițiile în care a participat la doar 27 de astfel de competiții.

Doar Serena Williams (21) și Maria Sharapova (19) au reușit mai mult prezențe în ultimele 8 la acest nivel după un număr atât de mic de turnee de WTA 1000 disputate.