Coco Gauff s-a calificat în sferturi la Indian Wells de  ziua ei. Victorie zdrobitoare cu Mertens

Coco Gauff s-a calificat în sferturi la Indian Wells de ziua ei. Victorie zdrobitoare cu Mertens
Coco Gauff
Coco Gauff Profimedia
Americanca a făcut 20 de ani în ziua în care a fost pe teren împotriva belgiencei Elise Mertens. Coco a încheiat rapid partida pentru a putea sărbătorii apoi de două ori: calificarea și împlinirea vârstei de 20 de ani.

Coco Gauff a îndeplinit o formalitate cu marea campioană belgiană de care a trecut rapid în două seturi, scor 6-0, 6-2, în ceva mai mult de o oră.

Coco a jucat perfect în fața lui Elise Mertens, 28 WTA, cedând doar două game-uri într-un joc care a durat puțin peste o oră.

Gauff a câștigat primul set categoric, fără să îi dea vreo șansă adversarei.

A fost 6-0 pentru cea de-a treia favorită, care și-a păstrat supremația și în setul secund.

Cori Gauff a obținut al optulea set de 6-0 la turneele WTA de 1000 de puncte, învingând-o pe Elise Mertens.

De la implementarea formatului, în 2009, doar două jucătoare americane au reușit mai multe seturi albe :Serena, 23 și Venus Williams 12.

Chiar dacă a cedat două game-uri, Gauff a înclinat balanța în favoarea sa, avansând în sferturile de finală ale Indian Wells, unde se va duela cu  chinezoaica Yuan.

Cu victoria în fața lui Elise Mertens, Cori Gauff a ajuns în cel de-al 13-lea sfert de finală la turneele WTA 1000, depășind-o pe Caroline Wozniacki (12), în topul celor mai multe sferturi de finală obținute de o jucătoare U21, de la introducerea formatului, în 2009.

În urma victoriei din această seară, Coco bifează cel de-al doilea sfert de finală de la Indian Wells și al 9-lea meci consecutiv câștigat pe hard, în America.