Încă un abandon în sferturile Openului de la Madrid: Medvedev s-a accidentat și s-a retras după primul set

Medvedev a abandonat meciul cu Lehecka
Medvedev a abandonat meciul cu LeheckaProfimedia
Turneul ATP de la Madrid are parte de a doua retragere în faza sferturilor de finală.

După ce Jannik Sinner s-a retras înainte de confruntarea din sferturi cu Felix Auger-Aliassime, Daniil Medvedev a fost nevoit să abandoneze meciul cu Jiri Lehecka din cauza unei accidentări. Medvedev s-a retras după primul set, câștigat de ceh cu 6-4.

Rusul, al treilea favorit al turneului de la Madrid, a solicitat un time-out medical la scorul de 3-2. Medvedev a continuat primul set, deși disconfortul era vizibil. La final, după ce a fost evaluat din nou de medici, rusul a decis să abandoneze partida, oferindu-i astfel cehului Jiri Lehecka prima semifinală a unui turneu ATP 1.000 din carieră.

În penultimul act, Lehecka (31 ATP) îl va întâlni pe Felix Auger-Aliassime (35 ATP).

În cealaltă semifinală se vor Taylor Fritz (13 ATP) și Andrey Rublev (8 ATP).