Alcaraz trece de Auger-Aliassime și ajunge în optimi la Indian Wells

Alcaraz, net superior lui Auger-Aliassime
Alcaraz, net superior lui Auger-AliassimeGetty Images via AFP
Carlos Alcaraz a trecut fără probleme de canadianul Felix Auger-Aliassime, unul dintre puținii jucători cu care are un sold negativ. Spaniolul s-a calificat în optimile de finală ale turneului Masters 1000 de la Indian Wells (SUA).

Numărul doi în clasamentul mondial l-a învins pe adversarul său, aflat pe locul 31 mondial, cu 6-2, 6-3 în doar 78 de minute în acest meci din turul al treilea.

Următorul adversar al spaniolului în apărarea titlului cucerit în 2023 va fi ungurul Fábián Marozsán, numărul 24 ATP.

După spaima pe care a trăit-o vineri în debutul meciului, Alcaraz a revenit pe scenă complet concentrat împotriva unuia dintre puținii rivali care îl mai învinge în confruntările directe.

Înainte de sosirea lui Alcaraz, americanul era deja considerat unul dintre cei mai promițători jucători din circuit și ajunsese pe locul șase în clasament, dar în ultimii ani cariera sa a fost în declin accentuat, fiind îngreunată și de diverse probleme fizice.

Auger-Aliassime a fost deja una dintre victimele spaniolului în cursa sa copleșitoare de anul trecut de la Indian Wells, unde nu a cedat niciun set în drumul său spre titlu.

Vineri, însă, fostul număr unu mondial a cedat primul set al ediției din acest an în fața italianului Matteo Arnaldi, înainte de a-și ridica la timp nivelul jocului cu o revenire categorică.

Duminica aceasta, el l-a dominat pe Auger-Aliassime de la un capăt la altul, menținându-și eficiența la serviciu foarte ridicată.