Carlos Alcaraz este în turul trei la Indian Wells. Matteo Arnaldi a rezistat un singur set

Alcaraz în acțiune la Indian Wells
Alcaraz în acțiune la Indian WellsAFP
Numărul doi mondial, Carlos Alcaraz (20 de ani), a început lupta de apărare a titlului de la Indian Wells Masters.

Succesul din turul al doilea a servit ca un galop de sănătate binevenit pentru spaniol, care și-a luxat glezna în urmă cu două săptămâni la Rio și s-a retras din meciul din primul tur de acolo.

Alcaraz și-a adunat forțele după ce a pierdut primul set împotriva lui Arnaldi, reducându-și numărul de erori neforțate de la 23 în primul set la doar opt pentru restul competiției.

Campionul în exercițiu de la Wimbledon a mai pierdut doar un singur game și s-a impus în două ore și un sfert, încheind cu 22 de lovituri câștigătoare și cu scorul final 6-7(5), 6-0, 6-1.

Alcaraz a declarat că glezna sa s-a simțit mai bine decât se aștepta.

"Sincer, m-a surprins", a spus el. "M-am simțit grozav, m-am mișcat normal, fără să mă gândesc la asta.

"A fost un meci foarte bun pentru a-mi da seama unde sunt ca sănătate și sunt mai bun decât mi-am imaginat", a adăugat Alcaraz, care urmează să joace împotriva canadianului Felix Auger-Aliassime.

Jannik Sinner și Iga Swiatek au defilat în turul al treilea cu scoruri identice.

Dar nu a existat nicio bucurie pentru fostul număr unu Andy Murray, care a suferit o înfrângere cu 7-6(3), 6-1 în fața lui Andrey Rublev, al cincilea favorit, și a părăsit competiția în care a pierdut finala din 2009 în fața lui Rafael Nadal.

Campionul de la Australian Open, Sinner, l-a dominat pe Thanasi Kokkinakis cu 6-3, 6-0, în timp ce numărul unu mondial feminin, Iga Swiatek a făcut același lucru cu americanca Danielle Collins.

Italianul Sinner, cap de serie numărul trei, și-a făcut debutul în turneul de Grand Slam de la Melbourne cu o victorie în turneul de nivel ATP 500 de la Rotterdam, luna trecută.

El rămâne neînvins în acest sezon și a realizat a 13-a victorie consecutivă în meciuri, îmbunătățindu-se la 4-0 în fața lui Kokkinakis.

Principala favorită, Swiatek, campioana de la Indian Wells din 2022 și câștigătoarea de anul trecut de la Roland Garros, care va începe luni cea de-a 94-a săptămână în fruntea clasamentului WTA, a făcut break de patru ori pentru Collins și a obținut victoria la a doua minge de meci.

Campioana în exercițiu de la Wimbledon, Marketa Vondrousova, a avansat și ea cu ușurință, învingând-o pe americanca Bernarda Pera cu pierderea a doar două game-uri. Vondrousova a avut nevoie de doar 64 de minute pentru a o elimina pe Pera cu 6-0, 6-2.

Însă apărarea titlului WTA a Elenei Rybakina s-a încheiat fără nicio minge lovită, deoarece aceasta s-a retras înainte de debutul programat din cauza unei probleme gastrointestinale.