Swiatek "joacă la sigur" cu retragerea de la Roma. Se pregătește de Roland Garros

Swiatek era la egalitate 2-2 cu Elena Rybakina în setul decisiv de miercuri, când a decis să se retragăReuters
Iga Swiatek (21 de ani) a declarat că nu-și asumă niciun risc în ceea ce privește condiția fizică înainte de apărarea titlului de la Roland Garros de la sfârșitul acestei luni, după ce numărul unu mondial s-a retras din sferturile de finală de la Openul Italiei din cauza unei probleme la coapsă.

Principală favorită și dublă campioană în exercițiu la Roma, Swiatek era la egalitate 2-2 cu Elena Rybakina în setul decisiv de miercuri, când a decis că nu mai poate continua.

Poloneza a încercat să continue să joace cu piciorul bandajat după un time-out medical, dar a declarat că a simțit dureri în timpul partidei.

"Pentru mine, cel mai important lucru este să joc în siguranță și să nu-mi exploatez atât de mult corpul în condiții atât de dificile, după ce a trebuit să joc câteva meciuri noaptea și după miezul nopții", a declarat Swiatek.

"Pentru a fi pregătită pentru Roland Garros trebuie să mă recuperez începând de acum. Îmi voi lua câteva zile libere. Odată cu înfrângerea din sferturi, am timp și pentru a mă antrena chiar înainte de turneu.

Sunt fericită acum că am câteva zile libere, pentru că de la Stuttgart nu am reușit să mă recuperez cu adevărat, având în vedere programul încărcat pe care îl avem în WTA."

Swiatek a câștigat Openul de la Stuttgart în aprilie, când a învins-o pe Aryna Sabalenka, numărul doi mondial. Bielorusa și-a luat revanșa în finala de la Madrid, la începutul acestei luni.

Openul Franței se desfășoară între 28 mai și 11 iunie.