Iga Swiatek câștigă din nou la Roland Garros după o finală spectaculoasă cu Muchova

Swiatek a cucerti pentru a treia oară turneul Roland Garros
Swiatek a cucerti pentru a treia oară turneul Roland GarrosAFP
Iga Swiatek a învins-o pe Karolina Muchova în finala de la Roland Garros, la capătul unei finale care a durat aproape trei ore.

Iga Swiatek - Karolina Muchova 6-2, 5-7, 6-4

Favorita principală a turneului și numărul unu mondial, Iga Swiatek, și-a apărat trofeul cucerit anul trecut la Roland Garros, în fața Karolinei Muchova (locul 43 WTA), care s-a aflat la prima finală de Grand Slam.

Poloneza a început în forță finala și și-a adjudecat clar primul set, cedând doar două game-uri. Al doilea set a debutat tot sub dominația polonezei, care a condus cu 3-0 și se părea că ne îndreptăm spre o finală în doar două acte. Muchova reușit să egaleze și să câștige setul cu 7-5 și a trimis finala în decisiv.

Cehoaica a debutat cu un break și s-a distanțat la 2-0, însă Swiatek a reușit să egaleze, după care cele două tenismene au mers cap la cap. La 5-4, Iga a reușit să obțină două mingi de meci pe serviciul adversarei și a reușit să profite de prima, câștigând din nou trofeul de la Roland Garros.

Este pentru a treia oară în ultimii patru ani când Swiatek câștigă Roland Garros și al patrulea trofeul de Grand Slam din carieră. Doar în anul 2021 nu a reușit să câștige la Paris, atunci fiind eliminată încă din sferturi într-un turneu care i-a revenit în cele din urmă cehoaicei Barbora Krejcikova.