Arina Sabalenka, în semifinale la Roland Garros

Arina Sabalenka, în semifinale la Roland GarrosProfimedia
Jucătoarea belarusă de tenis Arina Sabalenka, numărul doi mondial, s-a calificat marți în semifinale la Roland Garros după ce a trecut de ucraineanca Elina Svitolina, în două seturi, 6-4, 6-4, după o oră și 38 de minute.

Arina Sabalenka - Elina Svitolina 6-4, 6-4

Belarusa în vârstă de 25 de ani, care a câștigat în ianuarie primul său turneu de Mare Şlem, Openul Australiei, nu a pierdut niciun set la actuala ediție de la Roland Garros. În acest an, pe zgură, Sabalenka a atins finala la Stuttgart, unde a fost învinsă de poloneza Iga Swiatek, înainte de a-și lua revanșa în fața numărului unui mondial la Madrid, tot în finală.

Svitolina, fostă număr 3 mondial al tenisului feminin, acum pe locul 192 WTA după o întrerupere de un an. Sportiva din Odesa, cu trei sferturi de finală la Roland Garros în cariera sa, nu a jucat în circuit timp de un an, reluând competiția în aprilie 2023, după ce a adus pe lume o fetiță, Skai, tatăl fiind jucătorul francez Gael Monfils.

Sabalenka o va întâlni în semifinală pe jucătoarea cehă Karolina Muchova (43 WTA), calificată în premieră în penultimul act la Paris.

Muchova a învins-o marți, cu 7-5, 6-2, pe rusoaica Anastasia Pavliucenkova, fostă finalistă. Pavliucenkova, finalistă în 2021, a căzut pe locul 333 în clasamentul WTA după o accidentare la genunchi care a ținut-o departe de teren pentru șapte luni în 2022.