Reacția Soranei Cîrstea după calificarea senzațională în semifinalele turneului din Dubai

Sorana Cîrstea s-a calificat în semifinale
Sorana Cîrstea s-a calificat în semifinale Profimedia
Sorana Cîrstea (22 WTA) s-a calificat în semifinalele turneului WTA Dubai, după ce a trecut în trei seturi de cehoaica Marketa Vondrousova (8 WTA).

Condusă cu 2-6 și 1-5, Sorana era ca și eliminată. Acesta a fost însă momentul în care românca a reușit să înregistreze una dintre cele mai mari reveniri din carieră. În setul secund a salvat nu mai puțin de șase mingi de meci, înainte de a se impune la tiebreak. Cu un moral excelent și un joc tot mai bun, Cîrstea a defilat în setul decisiv și a reușit o calificare de poveste în semifinalele turneului WTA 1.000 din Dubai, scor 6-2, 7-6 (1/7), 2-6.

Sorana Cîrstea
Sorana CîrsteaProfimedia/Flashscore

”Cred că e cea mai mare revenire din cariera mea. La 1-5 în setul doi, nici nu mă gândeam că voi câștiga, doar mă gândeam să lungesc punctele, dar, cumva, am reușit să obțin această victorie. Nici nu știu cum", a mărturisit Cîrstea, la finalul partidei, potrivit DigiSport.

În semifinale, Cîrstea o va întâlni pe italianca Jasmine Paolini (loc 26 WTA), care a beneficiat de retragerea adversare directe, Elena Rybakina, în sferturit. Cele două jucătoare s-au mai întâlnit de ori, italianca reușind să câștige de fiecare dată.

"Sunt mândră de longevitatea mea din circuit. Îmi place să joc tenis, îmi place să simt acea adrenalină și să-i răsplătesc pe cei din tribună cu jocul meu. Știu că au fost și mulți români în tribune, le mulțumesc tuturor.

Cred că la acest nivel suntem foarte apropiate una de cealaltă ca valoare. Mă bucur că sunt încă în turneu și voi lupta mâine pentru șansa mea”, a mai declarat Sorana Cîrstea.