Ce meci! După ce a fost condusă, Cîrstea a trecut dramatic de Vondrousova și ajunge în semifinale

Sorana Cîrstea s-a calificat dramatic în semifinalele WTA Dubai
Sorana Cîrstea s-a calificat dramatic în semifinalele WTA DubaiAFP
Sorana Cîrstea (22 WTA) s-a calificat în semifinalele turneului WTA Dubai, după ce a trecut în trei seturi de cehoaica Marketa Vondrousova (8 WTA).

Marketa Vondrousova - Sorana Cîrstea 6-2, 6-7 (1-7), 2-6

Cehoaica nu i-a dat mari șanse româncei în prima parte a jocului, Cîrstea cedând de două ori când s-a aflat la serviciu în setul de debut.

În setul secund, totul părea pierdut pentru sportiva clasată pe locul 22 în ierarhia WTA, în condițiile în care a pierdut când s-a aflat la serviciu în primele 2 game-uri, permițându-i adversarei să se distanțeze la un avantaj considerabil.

Cîrstea a reușit o revenire miraculoasă după ce a fost condusă cu 1-5, salvând 6 mingi de meci în fața cehoaicei și reușind 3 break-uri pe finalul setului în care s-a impus cu 7-6 după ce a trimis meciul în tiebreak, acolo unde și-a adjudecat setul cu 7-1, calificarea urmând a fi decisă în setul 3.

Afectată de ceea ce pățește în teren, Vondrousova a cedat primul serviciu în setul decisiv, ceea ce a reprezentat un nou avantaj pentru Cîrstea.

Românca a jucat fără greșeală și a mai reușit un break la scorul de 4-2, impunându-se în cele din urmă cu 6-2 în decisiv, într-o partidă care a durat două ore și 43 de minute.

În faza semifinalelor, Sorana Cîrstea se va duela cu italianca Jasmine Paolini (26 WTA), care a profitat de retragerea Elenei Rybakina din competiție.