Zverev, ca în vremurile bune. L-a eliminat pe Medvedev după un meci de vis în Cincinnati

Alex Zverev în acțiune la Cincinnati
Alex Zverev în acțiune la CincinnatiProfimedia
Alexander Zverev l-a învins joi pe Daniil Medvedev, al treilea favorit, cu 6-4 5-7 6-4, într-o confruntare între foști campioni, asigurându-și astfel un loc în sferturile de finală ale turneului Cincinnati Open.

Zverev, care a intrat în meci cu un bilanț de 6-9 în fața lui Medvedev și care a pierdut toate cele trei întâlniri din acest an, a reușit să facă trei break-uri în fața rusului și a salvat șase din cele opt mingi de break pentru a obține victoria în două ore și 32 de minute.

"Condiții foarte dificile, dar și un adversar foarte dificil", a declarat germanul Zverev, cap de serie 16, în interviul de pe teren. "Este cineva care nu îți oferă absolut nimic. Trebuie să câștigi singur meciul și asta am făcut astăzi și sunt mulțumit de asta."

Medvedev a făcut o dublă greșeală pentru a-i oferi un avantaj timpuriu de 4-3 lui Zverev și a avut o șansă mare de a restabili egalitatea în game-ul următor, când a condus cu 40-0, dar nu a reușit, germanul rezistând înainte de a lua setul inaugural.

Cele mai importante momente ale partidei
Flashscore/ATP

Medvedev a trecut în avantaj în cel de-al doilea set, când Zverev a trimis afară o minge, oferindu-i un break și un avantaj de 4-2, dar germanul a revenit imediat, înainte ca numărul trei mondial facă un break la zero pentru a forța un set decisiv.

Puțin i-a despărțit pe jucători în setul al treilea, care a fost echilibrat până la 4-4 când Zverev și-a creat o oportunitate de break cu o lovitură de dreapta excelentă, pe care Medvedev a urmat-o cu o dublă greșeală.

Zverev a profitat de oportunitate și a pecetluit întâlnirea de înaltă calitate la prima sa minge de meci, când Medvedev a trimis lung un serviciu de retur.