Medvedev nu-i dă nicio șansă lui Musetti și merge mai departe la Cincinnati

Daniil Medvedev
Daniil MedvedevAFP
Fostul campion Daniil Medvedev l-a învins miercuri pe italianul Lorenzo Musetti cu 6-3 6-2 și s-a calificat în turul al treilea al Openului de la Cincinnati,

Medvedev, care l-a învins pe Musetti și la Openul Canadei de săptămâna trecută, înainte de a pierde în sferturile de finală, s-a desprins de italian de două ori în fiecare set și a câștigat 82% din punctele sale pe primul serviciu în drumul său spre o victorie în 77 de minute.

"Amândoi am făcut câteva greșeli, amândoi am făcut câteva duble greșeli și lucruri de genul acesta", a declarat la finalul partidei Medvedev, al treilea favorit, care a servit cinci duble greșeli.

"Dar am reușit să fiu un pic mai bun în momentele importante și am simțit că am jucat din ce în ce mai bine pe parcursul meciului, așa că este un lucru pozitiv și aștept cu nerăbdare turul următor".

Interviu Daniil Medvedev
Flashscore/ATP

Medvedev a început ezitant, nereușind să-și păstreze serviciul în primul game, dar acest lucru nu l-a tulburat pe jucătorul rus, care a răspuns imediat cu un break la zero și a lovit din nou în game-ul al optulea înainte de a servi pentru primul set.

Musetti s-a descurcat bine și a revenit de la 0-40, menținându-se în avantaj cu 2-1 în setul secund, dar Medvedev a răspuns în stil cu un nou break la zero și i-a luat serviciul italianului și la următoarele două ocazii înainte de a închide meciul.

Cele mai importante momente ale partidei

În celelalte meciuri din turul al doilea, italianul Jannik Sinner, care a câștigat Openul Canadei, îl înfruntă pe sârbul Dusan Lajovic, venit din calificări, iar Stefanos Tsitsipas, al patrulea favorit, îl întâlnește pe americanul Ben Shelton.

Djokovic, care speră să egaleze recordul absolut al lui Margaret Court de 24 de titluri de Mare Șlem prin câștigarea Openului Statelor Unite, începe sesiunea de noapte împotriva spaniolului Alejandro Davidovich Fokina.