Surpriză la Banja Luka. Djokovic, eliminat de numărul 70 ATP

Djokovic, eliminat din turneul de la Banja Luka
Djokovic, eliminat din turneul de la Banja LukaProfimedia
Novak Djokovic a fost învins de compatriotul său Dusan Lajovic (6-4, 7-6) în sferturile de finală de la Banja Luka.

Djokovic - Lajovic 0-2

La o săptămână după dezamăgirea de la Monte Carlo, unde a fost învins de Lorenzo Musetti, Novak Djokovic a suferit vineri un nou eșec.

Sârbul, numărul unu mondial, a fost eliminat în sferturile de finală ale turneului de la Banja Luka de compatriotul său Dusan Lajovic (6-4, 7-6).

Novak Djokovic s-a chinuit să își fructifice șansele. În ciuda celor 16 mingi de break în favoarea sa, dintre care 11 în primul set, sârbul a reușit să transforme doar una dintre ele, pentru a reveni la 4-4 în primul set.

Cele mai importante momente Djokovic - Lajovic
Flashscore/ATP

Djokovic nu a reușit să găsească o modalitate de a se impune din cauza varietății loviturilor lui Lajovic, care și-a asumat mai multe riscuri decât de obicei.

Tie-break-ul celui de-al doilea set a fost ilustrarea perfectă a acestui lucru. Djokovic a preluat conducerea datorită a două erori mari de rever ale lui Lajovic, dar jucătorul de pe locul 70 a profitat de greșelile compatriotului său când a avut trei mingi de set.

Câștigătorul meciului din turul precedent cu Grégoire Barrère nu a ezitat să închidă meciul la prima sa ocazie.

Interviu Dusan Lajovic

Cu cinci săptămâni înainte de Openul Franței, această nouă înfrângere nu este de bun augur pentru Djokovic. Numărul unu mondial a pierdut un set în fața tânărului francez Luca van Assche, miercuri, în primul său meci de la Banja Luka, după ce a suferit o accidentare la cot la Monte Carlo și un alt set pierdut în Bosnia-Herțegovina.

În fața lui Lajovic, în vârstă de 32 de ani, nivelul de joc al lui Djokovic a fost încă mult prea scăzut și cu siguranță nu este suficient pentru a ajunge în fazele superioare ale celui de-al doilea turneu de Mare Șlem al anului.