Tennis Tracker: Rune - Medvedev, finala de la Roma

Flashscore îți aduce cele mai importante meciuri din tenis
Flashscore îți aduce cele mai importante meciuri din tenisAFP
Cele mai importante momente din tenis pot fi găsite aici, în Tennis Tracker-ul nostru zilnic.

23:31 - După ce și-a adjudecat primul set cu 7-5, Daniil Medvedev (27 ani) a câștigat setul secund cu același scor și a dispus de Stefanos Tsitsipas (24 ani) în două seturi, pregătind finala de mâine cu Holger Rune (20 ani).

Cele mai importante momente
Flashscore/ATP
Interviu Daniil Medvedev

16:54 - Șansele lui Holger Rune (20 de ani) de a câștiga un nou titlu pe zgură tocmai au crescut, după ce l-a învins pe Casper Ruud (24 de ani) într-un meci de trei seturi încheiat cu 6-7, 6-4, 6-2. El îl va înfrunta pe învingătorul dintre Stefanos Tsitsipas și Daniil Medvedev.

Cele mai importante momente ale partidei
Interviu Holger Rune

14:50 - Jucătoarea română de tenis Irina Bara s-a calificat în finala turneului ITF de la Bodrum (Turcia), dotat cu premii totale de 60.000 de dolari, sâmbătă, după ce a învins-o pe compatrioata sa Andreea Prisăcariu cu 6-3, 6-3, în penultimul act.

Bara (28 ani, 233 WTA) a obținut victoria după o oră și 26 de minute.

Bara și Prisăcariu (23 ani, 368 WTA), care în primul tur a eliminat-o pe principala favorită, maghiara Panna Udvardy, nu s-au mai întâlnit până acum în circuitul profesionist.

Irina Bara se află la al patrulea turneul consecutiv W60 și la trei dintre ele a atins finala, câștigând titlul la Istanbul și pierzând în ultimul act la Koper.

În finală, Bara o va înfrunta pe argentinianca Maria Lourdes Carle (23 ani, 163 WTA), a treia favorită.

14:40 - Oana Gavrilă și olandeza Isabelle Haverlag au câștigat titlul la dublu, după ce au învins în finală favoritele numărul patru, Ayla Aksu (Turcia) și Harriet Dart (Marea Britanie), cu 6-4, 7/6 (7/3).

Gavrilă și Haverlag, favoritele numărul trei, au obținut victoria după o oră și 2 de minute.

Oana Gavrilă (25 ani, 204 WTA la dublu) și-a trecut în palmares cel mai important trofeu la din totalul de 27 de titluri ITF la dublu.

06:30 - WTA - DUBLU, Roma (Italia), zgură: Gauff C. / Pegula J. vs. Hunter S. / Mertens E. (21:30).

06:25 - WTA - SIMPLU: ROMA (ITALIA), ZGURĂ - FINALA: Rybakina vs. Kalinina, finala de la ora 20:00.

06:20 - ATP - SIMPLU, Geneva (Elveţia) - Calificări, zgură: De la ora 12:00 avem Monteiro vs. Verdasco.

06:15 - ATP - SIMPLU, Roma (Italia), zgură: Runse îl întâlnește pe Ruud de la ora 14:30, iar Medvedev joacă împotriva lui Tsitsipas, de la 15:30.