Tenis Tracker: Carlos Alcaraz, din nou în finala turneului ATP Madrid

Flashscore îți aduce cele mai importante momente din tenis
Flashscore îți aduce cele mai importante momente din tenisProfimedia
Cele mai importante momente din tenis pot fi găsite aici, în Tenis Tracker-ul nostru zilnic.

19:20 - Carlos Alcaraz (2 ATP) a ajuns din nou în finala turneului „ATP 1000” de la Madrid, după ce l-a învins în semifinale de croatul Borna Coric (20 ATP), scor 6-4, 6-3.

În finală, spaniolul îl va întâlni pe câștigătorul dintre Jan-Lennard Struff (65 ATP) și rusul Aslan Karatsev (121 ATP).

Declarațiile oferite de Carlos Alcaraz după victorie
Flashscore/ATP
Cele mai importante faze din semifinala Carlos Alcaraz - Borna Coric

FlashMomentul nostru de astăzi vine tot din partida dintre Alcaraz și Coric. Croatul a câștigat un punct spectaculos pentru care a depus mult efort.

FlashMoment Alcaraz - Coric

17:00 - Jucătoarea română de tenis Gabriela Ruse și ucraineanca Marta Kostiuk au fost învinse de americancele Coco Gauff și Jessica Pegula, cu 7-5, 7-6 (7/5), vineri, în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.705.780 de euro.

Ruse și Kostiuk, semifinaliste anul acesta la Australian Open, s-au înclinat după aproape două ore de joc (1 h 46 min) în fața principalelor favorite.

În primul set, Ruse și Kostiuk au condus cu 5-2, dar au pierdut apoi cinci ghemuri consecutive și setul cu 5-7.

În actul secund, au salvat o minge de meci la 5-6, au condus în tiebreak cu 5-4, dar americancele au câștigat trei puncte consecutive, setul și meciul.

Dacă americancele au avut 4 ași, Ruse și Kostiuk au încheiat cu nu mai puțin de 12 duble greșeli, care au făcut, în cele din urmă, diferența.

Ruse și Kostiuk au fost răsplătite cu un cec de 108.190 de euro și 390 de puncte WTA la dublu.

13:40 - Sorana Cîrstea a avut nevoie doar de 68 de minute pentru a trece de Caty McNally (locul 69 mondial). S-a impus în fața americancei, scor 6-2, 6-2.

Cazacu pierde în fața lui Fajta, scor 6-7, 7-6, 4-6, Dancu trece de Gima, scor 6-3, 6-3, iar Ionel îl învinge pe neamțul Prechtel, scor 6-1, 6-3.

06:30 - CHALLENGER FEMININ - SIMPLU, Reus (Spania), zgură: McNally vs. Sorana Cîrstea (11:00)

ITF MASCULIN - SIMPLU, M15 Alaminos-Larnaca 2 (Cipru), zgură: De la ora 10:00 Cazacu îl întâlnește pe Fajta și Gima joacă împotriva lui Dancu, de la ora 11:00 Ionel vs. Prechtel, iar de la 11:30 Moeller vs. Jianu.

06:10 - ATP - SIMPLU, Madrid (Spania), zgură: Alcaraz vs. Coric (17:00).

WTA - DUBLU, Madrid (Spania), zgură: Gauff / Pegula vs. Kostyuk / Ruse (14:00), Azarenka / Haddad Maia vs. Fernandez L. / Townsend T. (22:30).

06:00 - Fără surprize în ultimul meci al zilei, Iga Swiatek (21 de ani). O zdrobește categoric pe Veronika Kudermetova (26 de ani) cu 6-1, 6-1.

Swiatek a fost într-o formă incredibil de dominantă în ultima vreme și va fi nevoie de o minune pentru a fi învinsă în finală. Ea va juca sâmbătă cu Aryna Sabalenka (24 de ani) în meciul decisiv.